Resort rozwoju: rząd będzie szczególnie pomagał firmom małym i średnim, a posłuży się tzw. instrumentami zwrotnymi
Resort rozwoju przygotowuje plan rozwoju instrumentów finansowych w Polsce, szczególnie instrumentów zwrotnych - poręczeń, pożyczek i kredytów - dla firm z sektora MSP i samorządów. Do tej pory - zdaniem wiceministra rozwoju Jerzego Kwiecińskiego - były one wykorzystywane raczej "symbolicznie".
Obok bezzwrotnych dotacji Unia Europejska udostępnia państwom członkowskim tzw. instrumenty zwrotne, czyli m.in. pożyczki, kredyty i poręczenia. Pozwalają one na wielokrotny obrót pieniędzmi w odróżnieniu od dotacji, które wydaje się raz. Korzystać z nich mogą zarówno przedsiębiorcy, jak i samorządy. W starej perspektywie UE na lata 2007-2013 na instrumenty zwrotne trafiło 1 mld euro. W latach 2014-2020 ma ich być więcej.
"Resort rozwoju przygotowuje plan, który ma na celu rozwój instrumentów finansowych w Polsce, szczególnie instrumentów zwrotnych. On będzie częścią naszego planu rozwoju na najbliższe lata. Chcemy, żeby ten plan powstał w ciągu pierwszych 100 dni rządu" - powiedział w czwartek PAP wiceminister rozwoju.
Jak mówił na czwartkowej konferencji prasowej, do tej pory wykorzystanie instrumentów zwrotnych w Polsce było raczej symboliczne.
"To było niewiele powyżej 1 proc., jeżeli chodzi o fundusze unijne. Uważam, że w stopniu niezadowalającym korzystaliśmy z zewnętrznego finansowania (dla przedsiębiorstw - PAP), chociażby z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego czy Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Nasze instytucje finansowe zaczynają sięgać po te instrumenty i mam nadzieję, że to jest początek tych działań na najbliższe lata" - podkreślił.
Zapowiedział, że "rozwój instrumentów zwrotnych będzie priorytetem rządu w najbliższych latach".
"Chcemy generalnie je wzmocnić, wykorzystując (do tego) nie tylko bezzwrotne fundusze unijne, ale również instytucje finansowe" - mówił.
Podkreślił, że do tej pory te działania były prowadzone głównie na poziomie krajowym. "Chcielibyśmy również budować potencjał regionów w rozwoju tego typu instrumentów" - dodał.
"Zależy nam na tym, żeby dzięki tym działaniom, poziom życia Polaków, rozwoju kraju był jak najwyższy. I wiemy, że to możemy uczynić. Priorytetem rządu na najbliższe lata są małe i średnie przedsiębiorstwa" - przekonywał.
Zauważył, że instrumenty zwrotne są adresowane do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), szczególnie do mikro firm. "Dostęp do finansowania zewnętrznego dla małych i średnich firm jest zdecydowanie trudniejszy, aniżeli w przypadku +dojrzałych+ podmiotów, średnich, a szczególnie dużych przedsiębiorstw. Ten dostęp (...) jesteśmy w stanie polepszyć" - mówił.
"Chcielibyśmy w coraz większym stopniu zastępować dotychczasowe wsparcie, adresowane do małych i średnich przedsiębiorstw, poprzez systemy grantowe, dotacyjne - instrumentami zwrotnymi. Kto na tym zyska - przede wszystkim społeczeństwo, ale dzięki temu - instytucje finansowe będą mogły się rozwijać, bo będą miały kredyty, na które będzie popyt sektora małych i średnich przedsiębiorstw" - dodał Kwieciński.
Obecni na konferencji prasowej pośrednicy finansowi zapowiedzieli uruchomienie nowego finansowania dla przedsiębiorców m.in. z takich programów unijnych jak "Cosme" czy "Horyzont 2020". Raiffeisen-Leasing Polska przystąpił do programu na rzecz konkurencyjności przedsiębiorców i MSP - "Cosme", dzięki czemu - jak podkreślił - będzie mógł oferować atrakcyjne finansowanie leasingowe. Idea Bank z tego samego programu ma zapewniać preferencyjne kredyty dla startup-ów oraz wcześniej już zapowiadane finansowanie kredytowe z programu "Horyzont 2020". Z kolei Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych TISE SA chce oferować finansowanie dla przedsiębiorstw społecznych z programu na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych. Dzięki tym inicjatywom - według dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE Arkadiusza Lewickiego - ponad 8 tys. przedsiębiorców będzie mogło skorzystać z 1 mld 44 mln zł nowego preferencyjnego finansowania.
Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie - 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro.
Firmy mogą sięgnąć po pieniądze UE na lata 2014-2020 nie tylko z programów krajowych, ale także m.in. z unijnego programu "Cosme" i "Horyzont 2020" - pierwszy ma podnosić konkurencyjność głównie małych i średnich firm, a drugi zwraca szczególną uwagę na innowacyjność i badania naukowe w przedsiębiorczości.
PAP, sek