Informacje

fot. materiały prasowe PKP
fot. materiały prasowe PKP

W Ciechanowie otwarto "kompaktowy" dworzec PKP, kolejne w planach

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 grudnia 2015, 06:30

  • 0
  • Powiększ tekst

Innowacyjny dworzec systemowy PKP otwarto w Ciechanowie (Mazowieckie). To ostatni z czterech takich obiektów oddanych do użytku w tym roku. Zastąpiły one dotychczas istniejące. Wcześniej dworce kolejowe tego typu powstały w Mławie i Nasielsku oraz w Strzelcach Krajeńskich. PKP rozważa budowę innowacyjnych dworców w kolejnych miejscowościach.

Nowo wybudowany innowacyjny dworzec systemowy w Ciechanowie powstał w miejscu wyburzonego, wysłużonego dworca kolejowego. Obiekt, podobnie jak trzy inne, które oddano do użytku wcześniej, jest bardziej funkcjonalny, energooszczędny i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Znajduje się tam także specjalnie wydzielone pomieszczenie dla opiekuna z małym dzieckiem.

Dworzec posiada system wyświetlania informacji o odjazdach i przyjazdach pociągów oraz ogniwa fotowoltaiczne, które zasilają w energię oświetlenie zewnętrzne obiektu. Jest także tzw. "dynamiczny system iluminacji" rozświetlający stację podczas wjazdu pociągu na peron. Na terenie dworca znajdują się: biletomat, bankomat i paczkomat oraz stojaki na rowery. Cały obiekt objęty jest ochroną i monitoringiem.

"Projekt innowacyjnych dworców systemowych ruszył w ubiegłym roku. Nowe dworce są ekologiczne i bardziej efektywne energetycznie. Obecnie pod kątem podobnych inwestycji analizujemy kolejne lokalizacje" - powiedział, cytowany w komunikacie, dyrektor departamentu inwestycji PKP Bartosz Szubski.

Analizowane są nowe lokalizacje dla tego typu obiektów, jak Pomiechówek, Sędziszów Małopolski, Oświęcim, Poznań Garbary czy Oborniki Wielkopolskie Miasto

Budowa ciechanowskiego dworcach w ramach realizowanego przez PKP programu "Innowacyjne Dworce Systemowe" kosztowała ok. 4,2 mln zł. Pierwszy z tego typu dworców oddano do użytku w sierpniu tego roku w Nasielsku. Tam koszt budowy wyniósł ok. 5,4 mln zł. Jak informowało wcześniej PKP, koszt budowy innowacyjnych dworców systemowych w przypadku Mławy to ok. 4,2 mln zł, a w Strzelcach Krajeńskich - ok. 4,7 mln zł.

Według PKP, zastosowane przy budowie innowacyjnych dworców systemowych rozwiązania ekologiczne, a także mniejsza powierzchnia budynków sprawia, że obiekty te będą bardziej ekonomiczne, a koszty ich utrzymania spadną o ok. 40 proc. Spółka posiada w całym kraju w sumie 2300 dworców, z których czynnych jest obecnie 600.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze