Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Caritas pomaga bezdomnym podczas mrozów

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 5 stycznia 2016, 11:55

  • 1
  • Powiększ tekst

Caritas Polska prowadzi w Polsce 96 placówek dla osób bezdomnych, w tym schroniska, noclegownie i ogrzewalnie w normalnym trybie mogące udzielić pomocy dla ponad 2600 osób - poinformował dziś rzecznik Caritas Paweł Kęska.

Podkreślił jednocześnie, że w trakcie silnych mrozów placówki te przyjmują jednak większą liczbę potrzebujących. W pomocy osobom bezdomnym placówki Caritas współpracują z policją i strażą miejską.

Poza stałą pomocą świadczoną przez placówki Caritas - jak poinformował Kęska - Caritas Polska od listopada prowadzi z warszawską Strażą Miejską akcję "Trochę ciepła dla bezdomnego".

"Caritas z ofiar darczyńców zakupuje śpiwory i kubki termiczne, które podczas patroli straży miejskiej wręczane są osobom bezdomnym znajdującym się poza ośrodkami. Z nadwyżek finansowych uzyskanych w czasie dotychczasowej zbiórki Caritas zakupi dodatkowo ciepłe koce, kurtki i buty dla najbardziej potrzebujących" - powiedział rzecznik Caritas.

Przypomniał też, że w miniony weekend w Polsce zamarzło 21 osób. Od Sylwestra w wyniku wychłodzenia organizmu zmarło 26 osób, a od listopada 39 osób - podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Najczęstszymi ofiarami mrozów - zaznaczył Kęska - są osoby bezdomne przebywające poza miejscami zorganizowanej pomocy. Niestety, poza niskimi temperaturami, osłabieniem organizmu i ogólnym wycieńczeniem, do śmiertelnego żniwa przyczynia się w dużym stopniu alkohol, który daje chwilowe złudzenie rozgrzania, ale ostatecznie jeszcze bardziej obniża temperaturę ciała.

"Dramat osób bezdomnych polega na tym, że przestają one wierzyć we własną wartość oraz pomoc i uwagę płynącą od drugiego człowieka. Bez względu na okoliczności i sytuację w jakiej znajduje się człowiek, jego życie zawsze ma wielką wartość. Okażmy pomoc i zainteresowanie właśnie teraz, kiedy życie osób bezdomnych jest zagrożone" - apeluje dyrektor Caritas Polska, ks. Marian Subocz.

Koordynator akcji "Trochę ciepła dla bezdomnego" Janusz Sukiennik z Caritas zwraca się z apelem do wszystkich, którzy widzą osoby narażone na zamarznięcie o informowanie służb interwencyjnych.

Telefony alarmowe: Policja 997, Straż Miejska 986, Centrum Interwencyjne 112.

Akcję "Trochę ciepła dla bezdomnego" można wesprzeć poprzez stronę www.pomagam.caritas.pl

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze