Informacje

fot. www.freeimages.com
fot. www.freeimages.com

Koszty pracy: Polska lekko poniżej średniej europejskiej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 stycznia 2016, 19:45

    Aktualizacja: 27 stycznia 2016, 19:49

  • Powiększ tekst

Po odjęciu podatku dochodowego i składek na ubezpieczenie społeczne w kieszeniach podatników w UE zostaje średnio 76 proc. pensji brutto. W Polsce 74 proc.

Według raportu opracowanego przez PwCPodatek dochodowy od osób fizycznych w Unii Europejskiej” w przypadku osób o przeciętnych zarobkach średnie wynagrodzenie netto, (tj. po odjęciu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek pracowniczych na ubezpieczenia społeczne), otrzymywane przez mieszkańców krajów objętych badaniem (Europejski Obszar Gospodarczy i Szwajcaria) wynosi około 76 proc. wynagrodzenia brutto.

Powyżej tej średniej uplasowało się 14 krajów. Czołówkę otwierają Cypr , gdzie do kieszeni pracownika trafia aż 91 proc. pensji brutto. Następne są: Malta i Czechy z wynikiem 86 proc. Na drugim biegunie z najniższym wynagrodzeniem netto znalazły się Niemcy i Belgia z wynikiem 65 proc. oraz Dania, gdzie 68 proc. płacy brutto trafia do pracownika. Polska znajduje się nieco poniżej średniej dla krajów UE ze wskaźnikiem 74 proc.

Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC zaznacza, że widoczny w UE trend zmierza do zmniejszanie obciążeń podatkowych.

W niektórych krajach posiadających podatek liniowy rządy już wprowadziły lub zaplanowały wprowadzenie regulacji mających na celu obniżenie stawki tego podatku (np. w Estonii, na Łotwie i na Węgrzech stawka podatku została obniżona o 1 proc). Zmiany te nie są znaczące liczbowo, ale w rzeczywistości mają istotny wpływ na zamożność obywateli” – mówi ekspertka.

W Polsce na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy nieznaczny wzrost obciążeń PIT z uwagi na brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku” – dodaje Grzegorz Ogórek, menedżer w dziale prawno-podatkowym PwC.

Jednocześnie przypomina, że na przykład w Wielkiej Brytanii, kwota ta jest co roku podwyższana, co wpływa na obniżenie opodatkowania.

Bogaci płacą więcej

Eksperci PwC zwracają uwagę, że nie ma znaczących różnic w uśrednionych wynikach wynagrodzenia netto osób o przeciętnych dochodach w krajach, w których obowiązuje podatek liniowy i w tych, które stosują progresywną skalę podatkową. Natomiast znaczna różnica występuje między tymi krajami w przypadku osób zamożnych - otrzymującą pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju.

W tym wypadku, średnie wynagrodzenie netto w krajach Unii wynosi ok. 62 proc. pensji brutto. Największa część wynagrodzenia pozostaje w kieszeniach podatników z krajów o liniowym opodatkowaniu: w Bułgarii (82 proc.), Estonii (77 proc.) i na Litwie (76 proc.). W Polsce średnie wynagrodzenie netto osoby zamożnej wynosi 71 proc. wynagrodzenia brutto. Jednak w większości krajów UE średnie wynagrodzenie netto takich osób znajduje się poniżej 60 proc. Najniższe jest w Chorwacji i Holandii (52 proc) oraz Finlandii, Danii, Szwecji i we Włoszech - 51 proc.

LG-S

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.