Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Co z miejscami noclegowymi na Światowe Dni Młodzieży? Pierwsze szacunki niedługo

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 9 lutego 2016, 14:16

    Aktualizacja: 10 lutego 2016, 05:08

  • 0
  • Powiększ tekst

Do końca lutego będą znane pierwsze szacunki dot. miejsc noclegowych oferowanych pielgrzymom, którzy przyjadą na ŚDM Kraków 2016. Opierając się na poprzednich edycjach tego wydarzenia organizatorzy spodziewają się, że z zakwaterowania zechce skorzystać ok. 400 tys. młodych ludzi.

"Dziś nie sposób określić, ilu dokładnie noclegów będzie potrzeba na Światowe Dni Młodzieży. Zainteresowani przyjazdem do Krakowa wybierają konkretny pakiet pielgrzyma i zgłaszają chęć skorzystania z zakwaterowania dopiero w drugiej fazie procesu rejestracji. Do tej fazy z 575 tys. zgłoszonych osób do tej pory przeszło ok. 10 proc. grup" - mówiła Ewa Korbut z Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.

Druga faza rejestracji pielgrzymów potrwa do 30 czerwca. Po jej zakończeniu będzie wiadomo, ilu z nich liczy na zapewnienie noclegów przez organizatora.

Oferowana baza noclegowa obejmuje zakwaterowanie u rodzin, w szkołach i w innych placówkach. Według organizatorów najlepszą formą zakwaterowania uczestników ŚDM są noclegi u rodzin. Gospodarze będą mieli okazję, by posłuchać tego, czym żyją i jak wierzą młodzi z całego świata, a dla pielgrzymów będzie to szansa na poznanie polskiej tradycji, kultury i na zetknięcie się ze słowiańską serdecznością i gościnnością.

Komitety parafialne, które zajmują się koordynacją noclegów na swoim terytorium, przypominają, że wystarczy 3 m kw. miejsca w mieszkaniu i dostęp do łazienki. Jeśli rodzina ma możliwość ugoszczenia gości śniadaniem, będzie to duża pomoc dla komitetów. Pielgrzymom nie trzeba organizować czasu ani zostawiać kluczy do domu - będą wychodzić rano, o godzinie wskazanej przez gospodarzy i wracać po wydarzeniach centralnych wieczorem. Będą mieć przy sobie karimaty, więc wystarczy miejsce na podłodze.

"Noclegi w szkołach będą oferowane na przykład grupom z osobami niepełnoletnimi, a w tych placówkach, które mają odpowiednią infrastrukturę także osobom z niepełnosprawnością. Dla pielgrzymów niepełnosprawnych przygotowywane są również miejscach w takich ośrodkach, jak Dolina Słońca w Radwanowicach" - mówiła Korbut. "W kwestii zakwaterowania w szkołach podpisywane są umowy z gminami. Szacujemy, że pozwoli to zapewnić noclegi dla ponad 100 tys. chętnych" - dodała.

Pielgrzymi będą lokowani nie tylko na terenie Krakowa, ale i w pozostałych strefach zakwaterowania: w gminach pod Krakowem, w Diecezji Tarnowskiej w dekanatach: Bochnia, Brzesko i Szczepanów, w Diecezji Kieleckiej w dekanatach Miechów, Skała, Słomniki, Proszowice, Kazimierza Wielka, Skalbmierz oraz w Archidiecezji Katowickiej w dekanacie Mysłowice.

Cały czas można zgłaszać chęć goszczenia pielgrzymów. Osoby, które chcą zaproponować nocleg i mieszkają w wyżej wymienionych strefach, mogą pobrać stosowną deklarację dostępną na stronie www.krakow2016.com oraz w parafiach.

Wypełnioną należy przekazać komitetowi działającemu przy kościele parafialnym. W deklaracji można wskazać preferowaną płeć oraz narodowość (grupę językową) pielgrzymów, których rodzina pragnie przyjąć. Dane dotyczące preferowanej płci pielgrzymów zostaną uwzględnione, natomiast dane dotyczące narodowości mają charakter informacyjny i mogą nie zostać wykorzystane w trakcie przydziału pielgrzymów do rodzin.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze