Światowe Dni Młodzieży będą ekonomicznym impulsem dla Polski
Prymas Polski abp Wojciech Polak, prezydent Gniezna Tomasz Budasz oraz starosta Beata Tarczyńska podpisali dziś list intencyjny dot. współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży. W przyszłym roku archidiecezja spodziewa się ok. 8 tys. pielgrzymów z całego świata.
Podpisanie listu zakłada ścisłą współpracę między archidiecezją gnieźnieńską, władzami miasta i powiatu w zakresie m.in. promocji przyszłorocznych ŚDM oraz organizacji na terenie miasta wydarzeń towarzyszących, w tym koncertów i spektakli. Dokument reguluje także kwestie związane z logistyką, infrastrukturą i bezpieczeństwem pielgrzymów podczas ich pobytu na obszarze archidiecezji.
Prezydent Gniezna zaznaczył, że jako gospodarz miasta czuje się dumy z faktu, iż wydarzenia związane ze ŚDM będą odbywały się także w Wielkopolsce. Ze wstępnych rozmów z grupami pielgrzymów wynika, że Gniezno odwiedzi ok. 8 tys. osób m.in. grupy z Libanu, Singapuru, Kazachstanu, Francji, Grecji i Czech.
„Moim zdaniem Gniezno ma nie tylko otwarte drzwi, ale i serca mieszkańców również są gotowe na przyjęcie gości. Stąd moja prośba do mieszkańców miasta, aby jak najszerzej włączali się w działania, które będziemy wspólnie podejmowali. Szczególnie chciałbym zaapelować o pomoc w zakresie wolontariatu i w tym momencie sam deklaruję, że ja również jako wolontariusz włączę się w działania związane ze ŚDM” – powiedział Budasz.
Po podpisaniu porozumienia zaprezentowano także wstępny program „Dni w Diecezji”, które mają potrwać od 20 do 25 lipca 2016 roku i będą bezpośrednio poprzedzać spotkanie z papieżem w Krakowie. Dniem Centralnym będzie sobota, 23 lipca. Spotkanie rozpocznie się na placu św. Wojciecha, powitaniem, zawiązaniem wspólnoty i mszą św. pod przewodnictwem ks. prymasa.
„Pielgrzymi z całego świata będą mogli przejść tzw. +drogę sakramentów+ po poszczególnych kościołach naszego miasta. Będą mogli zwiedzać i jednocześnie modlić się, adorując najświętszy sakrament, korzystając ze spowiedzi, modląc się np. o dobrego męża czy żonę, czyli rozważając sakrament małżeństwa, czy też prosząc o powołania w gnieźnieńskim seminarium” – powiedział diecezjalny koordynator ŚDM ks. Wojciech Orzechowski.
„Wielkim przedsięwzięciem będzie także spektakl, który zrealizuje dla nas teatr z Gliwic. Byłoby to wielkie faux paux, gdyby młodzi przyjeżdżając na teren naszej archidiecezji nie poznali patrona Polski. Chcemy więc przybliżyć życie św. Wojciecha, a scenariusz przedstawienia oparty będzie na Drzwiach Gnieźnieńskich i scenach, jakie przedstawiają” – dodał.
W ramach „Dni w Diecezjach” na terenie miasta mają być zlokalizowane również miejsca rozrywki, odpoczynku oraz modlitwy i skupienia.
„ŚDM będą wielką okazją dla promocji naszego regionu, powiatu i miasta. Przyszły rok to także 1050-lecie Chrztu Polski, co stwarza nam jedyną taką okazję byśmy mogli także tutaj, w Wielkopolsce poczuć się gospodarzami ważnych wydarzeń” – podkreślił po podpisaniu listu abp Polak.
"W skali naszego miasta i regionu przyszłoroczne wydarzenia będą się niewątpliwie układały w pewną sekwencję. Chcemy aby dotyczyła ona rozważań nad tym skąd wyrastamy, kim jesteśmy, i co otrzymaliśmy w tym wielkim darze chrztu 1050 lat temu - nie tylko dla samego Kościoła, ale także dla naszego państwa i każdego, kto zamieszkuje polską ziemię” – dodał.
Podczas poniedziałkowego spotkania abp Polak potwierdził także, że papież Franciszek podczas wizyty w Polsce odwiedzi jedynie Kraków. „Przyjmujemy tę decyzję, ale będziemy nadal czekać i będziemy się cieszyć, jeśli w przyszłości Ojciec Święty do nas przyjedzie” – powiedział.
Prymas odniósł się także to doniesień medialnych, według których prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak chce w przyszłym roku zorganizować odrębne uroczystości rocznicy Chrztu Polski. O sprawie pisał pod koniec ubiegłego tygodnia "Głos Wielkopolski".
„Mam nadzieję, że uroczystości będą wspólne i nie wyobrażam sobie żebyśmy musieli organizować jakieś odrębne. W Gnieźnie wszyscy razem chcemy przyjąć zarówno przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski, jak i nasze władze państwowe. I mam nadzieję, że w Poznaniu także będziemy razem” – podkreślił prymas.
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. Wstęp na wszystkie wydarzenia ŚDM jest otwarty.
Rejestracja zainteresowanych udziałem w tym wydarzeniu odbywa się on-line, poprzez wypełnienie formularza dostępnego w pięciu językach na stronie www.krakow2016.com. Grupy parafialne, duszpasterstwa, wspólnoty, a także osoby indywidualne, które chcą przyjechać na ŚDM2016 powinni zgłosić się do Diecezjalnych Centrów ŚDM. To one będą rejestrować tzw. makrogrupy liczące do 5 tys. osób, które później zostaną podzielone na podgrupy po maksymalnie 150 osób każda.
Pielgrzymi z zagranicy będą się organizować przy Konferencjach Episkopatów danego kraju, a wspólnoty międzynarodowe mogą być rejestrowane przez swoje centrale.
PAP/ as/