Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Światowe Dni Młodzieży będą ekonomicznym impulsem dla Polski

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 27 lipca 2015, 15:56

  • 2
  • Powiększ tekst

Prymas Polski abp Wojciech Polak, prezydent Gniezna Tomasz Budasz oraz starosta Beata Tarczyńska podpisali dziś list intencyjny dot. współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży. W przyszłym roku archidiecezja spodziewa się ok. 8 tys. pielgrzymów z całego świata.

Podpisanie listu zakłada ścisłą współpracę między archidiecezją gnieźnieńską, władzami miasta i powiatu w zakresie m.in. promocji przyszłorocznych ŚDM oraz organizacji na terenie miasta wydarzeń towarzyszących, w tym koncertów i spektakli. Dokument reguluje także kwestie związane z logistyką, infrastrukturą i bezpieczeństwem pielgrzymów podczas ich pobytu na obszarze archidiecezji.

Prezydent Gniezna zaznaczył, że jako gospodarz miasta czuje się dumy z faktu, iż wydarzenia związane ze ŚDM będą odbywały się także w Wielkopolsce. Ze wstępnych rozmów z grupami pielgrzymów wynika, że Gniezno odwiedzi ok. 8 tys. osób m.in. grupy z Libanu, Singapuru, Kazachstanu, Francji, Grecji i Czech.

„Moim zdaniem Gniezno ma nie tylko otwarte drzwi, ale i serca mieszkańców również są gotowe na przyjęcie gości. Stąd moja prośba do mieszkańców miasta, aby jak najszerzej włączali się w działania, które będziemy wspólnie podejmowali. Szczególnie chciałbym zaapelować o pomoc w zakresie wolontariatu i w tym momencie sam deklaruję, że ja również jako wolontariusz włączę się w działania związane ze ŚDM” – powiedział Budasz.

Po podpisaniu porozumienia zaprezentowano także wstępny program „Dni w Diecezji”, które mają potrwać od 20 do 25 lipca 2016 roku i będą bezpośrednio poprzedzać spotkanie z papieżem w Krakowie. Dniem Centralnym będzie sobota, 23 lipca. Spotkanie rozpocznie się na placu św. Wojciecha, powitaniem, zawiązaniem wspólnoty i mszą św. pod przewodnictwem ks. prymasa.

„Pielgrzymi z całego świata będą mogli przejść tzw. +drogę sakramentów+ po poszczególnych kościołach naszego miasta. Będą mogli zwiedzać i jednocześnie modlić się, adorując najświętszy sakrament, korzystając ze spowiedzi, modląc się np. o dobrego męża czy żonę, czyli rozważając sakrament małżeństwa, czy też prosząc o powołania w gnieźnieńskim seminarium” – powiedział diecezjalny koordynator ŚDM ks. Wojciech Orzechowski.

„Wielkim przedsięwzięciem będzie także spektakl, który zrealizuje dla nas teatr z Gliwic. Byłoby to wielkie faux paux, gdyby młodzi przyjeżdżając na teren naszej archidiecezji nie poznali patrona Polski. Chcemy więc przybliżyć życie św. Wojciecha, a scenariusz przedstawienia oparty będzie na Drzwiach Gnieźnieńskich i scenach, jakie przedstawiają” – dodał.

W ramach „Dni w Diecezjach” na terenie miasta mają być zlokalizowane również miejsca rozrywki, odpoczynku oraz modlitwy i skupienia.

„ŚDM będą wielką okazją dla promocji naszego regionu, powiatu i miasta. Przyszły rok to także 1050-lecie Chrztu Polski, co stwarza nam jedyną taką okazję byśmy mogli także tutaj, w Wielkopolsce poczuć się gospodarzami ważnych wydarzeń” – podkreślił po podpisaniu listu abp Polak.

"W skali naszego miasta i regionu przyszłoroczne wydarzenia będą się niewątpliwie układały w pewną sekwencję. Chcemy aby dotyczyła ona rozważań nad tym skąd wyrastamy, kim jesteśmy, i co otrzymaliśmy w tym wielkim darze chrztu 1050 lat temu - nie tylko dla samego Kościoła, ale także dla naszego państwa i każdego, kto zamieszkuje polską ziemię” – dodał.

Podczas poniedziałkowego spotkania abp Polak potwierdził także, że papież Franciszek podczas wizyty w Polsce odwiedzi jedynie Kraków. „Przyjmujemy tę decyzję, ale będziemy nadal czekać i będziemy się cieszyć, jeśli w przyszłości Ojciec Święty do nas przyjedzie” – powiedział.

Prymas odniósł się także to doniesień medialnych, według których prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak chce w przyszłym roku zorganizować odrębne uroczystości rocznicy Chrztu Polski. O sprawie pisał pod koniec ubiegłego tygodnia "Głos Wielkopolski".

„Mam nadzieję, że uroczystości będą wspólne i nie wyobrażam sobie żebyśmy musieli organizować jakieś odrębne. W Gnieźnie wszyscy razem chcemy przyjąć zarówno przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski, jak i nasze władze państwowe. I mam nadzieję, że w Poznaniu także będziemy razem” – podkreślił prymas.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie potrwają od 26 do 31 lipca 2016 r. Wstęp na wszystkie wydarzenia ŚDM jest otwarty.

Rejestracja zainteresowanych udziałem w tym wydarzeniu odbywa się on-line, poprzez wypełnienie formularza dostępnego w pięciu językach na stronie www.krakow2016.com. Grupy parafialne, duszpasterstwa, wspólnoty, a także osoby indywidualne, które chcą przyjechać na ŚDM2016 powinni zgłosić się do Diecezjalnych Centrów ŚDM. To one będą rejestrować tzw. makrogrupy liczące do 5 tys. osób, które później zostaną podzielone na podgrupy po maksymalnie 150 osób każda.

Pielgrzymi z zagranicy będą się organizować przy Konferencjach Episkopatów danego kraju, a wspólnoty międzynarodowe mogą być rejestrowane przez swoje centrale.

PAP/ as/

Powiązane tematy

Komentarze