Informacje

Wicekanclerz Sigmar Gabriel (SPD) na konferencji w Berlinie, fot. PAP/EPA/BERND VON JUTRCZENKA
Wicekanclerz Sigmar Gabriel (SPD) na konferencji w Berlinie, fot. PAP/EPA/BERND VON JUTRCZENKA

Niemcy czwartym eksporterem broni na świecie

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 lutego 2016, 18:13

  • 0
  • Powiększ tekst

Rząd Niemiec zezwolił w 2015 r. niemieckim koncernom na eksport broni o wartości 7,5 mld euro - poinformował w piątek minister gospodarki Sigmar Gabriel. Rok wcześniej Niemcy sprzedały broń za niecałe 4 mld euro. Katar dostanie czołgi za 1,66 mld euro. Niemcy są czwartym po USA, Rosji i Chinach eksporterem broni na świecie

W rzeczywistości wartość eksportu w zeszłym roku mogła być jeszcze większa, ponieważ przedstawiony przez ministra raport nie uwzględnił zbiorowych dostaw broni i sprzętu w ramach kooperacji z krajami Unii Europejskiej i NATO. Te dane mają być uzupełnione w terminie późniejszym.

Gabriel zaznaczył, że umowa na dostawę czołgów do Kataru o wartości 1,66 mld euro została wynegocjowana przez poprzedni rząd, a jej zerwanie oznaczałoby konieczność wypłaty olbrzymiego odszkodowania.

Wielka Brytania otrzyma cztery niemieckie samoloty przeznaczone do tankowania w powietrzu za 1,1 mld euro, a Korea Południowa rakiety za pół miliarda euro.

Niemcy są czwartym po USA, Rosji i Chinach eksporterem broni na świecie.

Obejmując stanowisko w końcu 2013 roku, socjaldemokrata Gabriel obiecywał, że ograniczy eksport broni. W poprzednim rządzie Angeli Merkel SPD nie była reprezentowana.

Za swój sukces minister gospodarki uznał ograniczenie eksportu tzw. broni małej (pistoletów maszynowych, granatów i ręcznych wyrzutni pocisków) z 47,4 mln euro w 2014 roku do 33,9 mln euro w roku ubiegłym. Polityk SPD dodał, że wcześniejsza zgoda na dostawę okrętów do Arabii Saudyjskiej zostanie ponownie zbadana.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze