Informacje

fot.pixabay.com,  materiały prasowe Mostostal Warszawa (1)
fot.pixabay.com, materiały prasowe Mostostal Warszawa (1)

Przydomowy magazyn słonecznej energii? – śmiały projekt polskiej firmy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 10 kwietnia 2016, 12:47

    Aktualizacja · 11 kwietnia 2016, 08:02

  • 4
  • Tagi: biznes ekologia energia odnawialna energia słoneczna Mostostal ogrzewanie mieszkania
  • Powiększ tekst

Mostostal Warszawa w ramach międzynarodowego konsorcjum opracowuje pierwszą na świecie baterię termochemiczną. Chodzi o opracowanie technologii taniego i wydajnego magazynowania energii cieplnej pochodzącej np. z promieniowania słonecznego. Projekt, który może okazać się przełomem w wykorzystywaniu energii odnawialnych i w tworzeniu najbardziej wydajnych na świecie sezonowych magazynów ciepła.

Idea jest taka: w baterii termochemicznej latem magazynowana jest nadwyżka energii pozyskanej ze Słońca w celu późniejszego wykorzystania zimą. System ma zapewniać bardzo niskie straty energii podczas całego procesu. Dzięki temu możliwe jest ogrzewanie domu energią ze Słońca przez cały rok, niezależnie od pogody.

MERITS (z ang. More Effective Use of Renewables Including Compact Seasonal Thermal Energy Storage, czyli Poprawa efektywności wykorzystania odnawialnych źródeł energii z zastosowaniem sezonowych magazynów ciepła) to projekt badawczo-rozwojowy w zakresie poprawy efektywności energetycznej w sektorze budownictwa mieszkalnego przy jednoczesnej minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Projekt realizowany jest ze środków Europejskiego Siódmego Programu Ramowego, który stanowi główny instrument Unii Europejskiej w zakresie finansowania badań i rozwoju technologicznego.

„W ramach projektu Mostostal Warszawa SA jako przedstawiciel przemysłu współpracuje z jednostkami badawczymi i uniwersytetami z Niemiec, Belgii, Holandii, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii. Realizacja projektu obejmuje zaproponowanie nowych rozwiązań materiałowych, konstrukcyjnych i instalacyjnych. Mostostal Warszawa współuczestniczył w wybudowaniu prototypowego obiektu demonstracyjnego symulującego budynek mieszkalny i w testowaniu opracowanych rozwiązań. Przeniesienie układu ze skali laboratoryjnej do rzeczywistych warunków jest pierwszą tego typu próbą w skali świata i ma na celu weryfikację założeń technologii. Projekt przewiduje też opracowanie modeli i strategii biznesowych mających na celu jego późniejsze wdrożenie” - powiedział Andrzej Goławski, prezes zarządu Mostostal Warszawa.

Chodzi o opracowanie technologii magazynowania energii cieplnej wykorzystującej reakcje chemiczne zachodzące między hydratami soli a wodą, co pozwala na magazynowanie takiej samej ilości energii, która mieści się w 1 m3 wody, ale w kilkukrotnie mniejszej jednostce objętości. Metoda ta jednocześnie likwiduje całkowicie problem strat energii w miarę upływu czasu. Skumulowana w bateriach termochemicznych energia może być wykorzystywana m.in. na potrzeby ogrzewania, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Główną korzyścią jest możliwość wykorzystania energii pozyskanej latem w okresie zimowym. W przypadku zastosowania metody konwencjonalnej, a więc magazynowania w wodzie, byłoby to niewykonalne. Technologie magazynowania energii służą przede wszystkim lepszemu wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza w warunkach klimatycznych zbliżonych do Polski.

tytuł Źródło: merits.eu

„Szary, metalowy, niepozorny kontener. Takie na budowach widujemy często, jednak ten jest wyjątkowy. Posiada wyjątkowe wyposażenie, które pozwala na bardzo wydajne magazynowanie energii cieplnej, wykorzystując działanie baterii termochemicznych. W środku kontener podzielony jest na trzy części: procesową, w której przeprowadzane są procesy ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, przedział z układem sterująco-zasilającym oraz część symulującą mały domek niskoenergetyczny. Na dachu obiektu umieszczone zostały cztery kolektory słoneczne, zapewniające energię cieplną dla instalacji – opisuje Bartosz Starosielec z Działu Badań i Rozwoju Mostostal Warszawa.

W kwietniu 2015 r. Mostostal Warszawa gotowy prototyp przetransportował do Hiszpanii, gdzie z powodzeniem przeszedł testy w okresie letnim. W październiku obiekt trafił z powrotem do Polski. Dział Badań i Rozwoju przeprowadzał obserwacje i badania na wszystkich podzespołach instalacji w warunkach zimowych. Obecnie trwają bardzo szczegółowe badania nad wydajnością tej technologii.

Oprac. Sek

Komentarze