Informacje

Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Polacy najbardziej ufają prezydentowi Dudzie i premier Szydło; nie ufają Antoniemu Macierewiczowi

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 15 kwietnia 2016, 13:39

  • Powiększ tekst

Ranking zaufania do polityków otwiera prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 58 proc. badanych, dalej są premier Beata Szydło (52 proc.) i Paweł Kukiz (51 proc.) - wynika z sondażu CBOS. Ranking nieufności otwierają: szef MON Antoni Macierewicz i Janusz Korwin-Mikke (po 50 proc.).

Poziom zaufania do prezydenta Dudy zmniejszył się o 1 punkt proc. w porównaniu z poprzednim sondażem. Od poprzedniego pomiaru o 1 punkt proc. do 29 proc. zwiększyła się grupa osób deklarujących nieufność w stosunku do prezydenta. Obojętność wobec prezydenta zadeklarowało 12 proc.

Zaufanie do premier Szydło w porównaniu do poprzedniego badania nie zmieniło się (52 proc.); nieufność do premier zadeklarowało 32 proc. respondentów, czyli o 1 punkt proc. mniej. Obojętność wyraziło 14 proc.

Zaufanie do zajmującego trzecie miejsce w tym rankingu Kukiza zmniejszyło się w porównaniu z poprzednim sondażem o 1 punkt proc. (do 51 proc.). Liderowi Kukiz'15 nie ufa 22 proc. badanych, o 3 punkty proc. mniej niż w poprzednio. Obojętność wyraziło 21 proc.

Na kolejnym miejscu w rankingu zaufania z wynikiem 41 proc. znalazł się lider Nowoczesnej Ryszard Petru (zaufanie do niego zwiększyło się o 2 punkty proc.). Nie ufa mu 28 proc. badanych (o 1 punkt proc. więcej).

Zaufanie do kolejnego w rankingu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry deklaruje 40 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc.). Nie ufa mu 38 proc. ankietowanych (o 1 punkt proc. ).

Następne miejsce w rankingu zaufania zajmuje prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu ufa 36 proc. badanych (bez zmian), nieufność wobec niego deklaruje 48 proc. badanych, o 1 punkt proc. mniej niż w poprzednim sondażu.

Ministrowie nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławowi Gowinowi ufa 35 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc.), a nie ufa 27 proc. (bez zmian). 31 proc. ankietowanych ufa liderowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi (bez zmian); nie ufa mu 12 proc. (mniej o 3 pkt proc.).

Ministrowi spraw wewnętrznych Mariuszowi Błaszczakowi ufa 31 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.), a nie ufa 29 proc. (bez zmian). Przewodniczącemu PO Grzegorzowi Schetynie ufa 30 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.); nie ufa mu 35 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).

Na kolejnym miejscu znalazła się minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, zaufanie wobec której zadeklarowało 29 proc. ankietowanych (więcej o 5 pkt proc.); nie ufa jej 12 proc. (mniej o 1 pkt proc.). Nieznajomość jej zadeklarowało 43 proc. ankietowanych.

Następny w rankingu jest wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, zaufanie do niego deklaruje 28 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.); nie ufa mu 9 proc. (bez zmian). 45 proc. ankietowanych zadeklarowało nieznajomość Morawieckiego.

Ministrowi spraw zagranicznych Witoldowi Waszczykowskiemu ufa 28 proc. badanych, o 3 pkt proc. mniej niż poprzednio, nieufność wyraża 25 proc., o 1 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu.

Ministrowi obrony Antoniemu Macierewiczowi ufa 28 proc. ankietowanych (bez zmian); nie ufa mu 50 proc. (więcej o 1 pkt proc.).

Liderowi ugrupowania KORWiN Januszowi Korwin-Mikkemu ufa 22 proc. badanych (nie był ujęty w poprzednim sondażu). Nie ufa mu 50 proc. ankietowanych. Ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi ufa 21 proc. badanych (również on nie był ujęty w badaniu z marca), nie ufa mu 11 proc. badanych. Nieznajomość ministra zdrowia zadeklarowało 49 proc. badanych.

Wicepremierowi, ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu ufa 21 proc. badanych (spadek o 3 punkty proc.); nie ufa mu 21 proc. (spadek o 1 pkt proc.).

Marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu ufa 19 proc. badanych, a nie ufa 18 proc. (to spadek deklaracji zaufania o 2 punktów proc. i wzrost nieufności o 2 punkty). Nieznajomość Kuchcińskiego zadeklarowało 43 proc. badanych.

17 proc. respondentów ufa liderowi SLD Włodzimierzowi Czarzastemu (wzrost o 2 punkty proc.); nie ufa mu - 17 proc. (spadek o 3 punkt proc.). Nieznajomość Czarzastego zadeklarowało 38 proc.

Marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu ufa 15 proc. badanych, a nie ufa 11 proc. (bez zmian w obu przypadkach); nieznajomość Karczewskiego zadeklarowało 58 proc. badanych.

Liderowi Komitetu Obrony Demokracji Mateuszowi Kijowskiemu ufa 15 proc. badanych (więcej o 2 punkty proc.), nieufność deklaruje 16 proc. (wzrost o 1 punkt proc.) Nieznajomość Kijowskiego zadeklarowało 53 proc. badanych.

CBOS przeprowadził badanie metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 31 marca - 7 marca 2016 r. roku na liczącej 1104 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

(PAP)

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.