Informacje

Premier Beata Szydło przemawia na seminarium biznesowym w Nowym Jorku, fot. PAP/Jacek Turczyk
Premier Beata Szydło przemawia na seminarium biznesowym w Nowym Jorku, fot. PAP/Jacek Turczyk

„Polska to dobre miejsce dla biznesu” - przekonuje Amerykanów premier Beata Szydło

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 21 kwietnia 2016, 22:56

  • 4
  • Powiększ tekst

Przyjęty przez polski rząd "Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" zapewni równe i sprawiedliwe traktowanie polskich obywateli, którzy mają pomysły i chcą wykorzystać swoją szansę - mówiła w czwartek na forum biznesowym w Nowym Jorku premier Beata Szydło.

Premier uczestniczyła w Nowym Jorku w otwarciu konferencji Polish-American Investment Dialogue, podczas której były omawiane relacje biznesowe między Polską a USA. W spotkaniu brali udział przedstawiciele amerykańskiego biznesu, w tym aktualni inwestorzy na polskim rynku, wśród nich IBM, General Electric i Ernst&Young, a także potencjalni inwestorzy.

Szydło, która otworzyła polsko-amerykańskie forum biznesowe w konsulacie RP, podkreśliła, że "dla polskiego rządu kwestie gospodarcze, kwestie rozwoju gospodarczego, współpraca z firmami amerykańskimi, obecność amerykańskich inwestorów na rynku polskim, ale też obecność polskich firm tutaj, w Stanach Zjednoczonych, jest sprawą priorytetową".

Jak mówiła premier, "Polska jest świetnie rozwijającym się państwem, w którym warto inwestować".

"Jesteśmy państwem odpowiedzialnym i stabilnym, które postawiło sobie bardzo ambitny cel: chcemy rozwijać się jeszcze szybciej, tak, by z tego rozwoju mogli korzystać wszyscy obywatele, by standard życia Polaków każdego dnia, każdego miesiąca, każdego roku poprawiał się" - podkreśliła Szydło.

Według szefowej rządu w "Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju-" przyjętym przez polski rząd, koordynowanym przez Ministerstwo Rozwoju, na którego czele stoi wicepremier Mateusz Morawiecki, kluczowe są dwa słowa: "rozwój" i "odpowiedzialny". "To streszcza naszą ideę tego ambitnego planu" - zaznaczyła.

"Chcemy rozwijać się szybciej, chcemy rozwijać się wszechstronnie, chcemy, ażeby spełniały się oczekiwania i marzenia polskich obywateli, którzy są świetnie wykształceni, świetnie przygotowani, kreatywni, mają pomysły. Tylko potrzebne jest to przełamanie barier administracyjnych i biurokratycznych - i to jest ogromne wyzwanie, przed którym stoi polskie państwo" - mówiła Szydło.

Dodała, że wprowadzenie planu wymaga koordynacji i "innej filozofii podejścia do administracji". "Staramy się to robić. To nie jest łatwe zadanie, ale nie boimy się go" - podkreśliła.

Według premier rozwój odpowiedzialny zapewni równe i sprawiedliwe traktowanie polskich obywateli, którzy mają pomysły i chcą wykorzystać swoją szansę. Jak powiedziała, państwo powinno ich wspierać.

"Każdy ma mieć równe szanse na wykorzystanie tego potencjału; jak go wykorzysta, to już jest później indywidualna droga każdego z nas, ale te szanse powinno stwarzać państwo" - podkreśliła premier.

Dodała, że w tej chwili powstaje strategia i opracowywane są pierwsze projekty.

W ocenie szefowej rządu Polska musi również wykorzystać to, że znajduje się jeszcze w uprzywilejowanej pozycji, kiedy możemy korzystać z większych środków pomocowych. "Rzecz polega tylko na tym, byśmy umiejętnie te środki zainwestowali, w rozwój, w nowoczesne technologie" - zaznaczyła Szydło.

Według premier obecnym problemem są zbyt niskie pensje Polaków w porównaniu z innymi państwami UE. "To musimy przełamywać" - zaznaczyła. Szydło zapewniła, że klimat dla wolności gospodarczej w Polsce jest "niezwykle przyjazny". "Tworzymy nowe prawo, które ułatwi inwestowanie, da jeszcze większe możliwości" - powiedziała.

Premier zwróciła się też, żeby "rynek amerykański był przyjazny dla polskich przedsiębiorców".

"Mamy czym się pochwalić, mamy osiągniecia, coraz więcej ludzi chce być odważnymi w biznesie. Polski biznes staje się coraz bardziej ekspansywny i ma coraz większe poczucie odpowiedzialności społecznej. Myślę, że to dobre połączenie" - powiedziała.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze