Informacje

Źródło: Ministerstwo Rozwoju
Źródło: Ministerstwo Rozwoju

Paweł Borys pokieruje Polskim Funduszem Rozwoju, kluczowym projektem Planu Morawieckiego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 kwietnia 2016, 12:16

    Aktualizacja: 25 kwietnia 2016, 12:28

  • 0
  • Powiększ tekst

Rada Nadzorcza powstałej niespełna dwa tygodnie temu spółki Polski Fundusz Rozwoju (PFR) powołała na stanowisko prezesa zarządu Pawła Borysa - do niedawna dyrektora zarządzającego w PKO Banku Polskim.

Paweł Borys to ekonomista i menadżer o dużym doświadczeniu w bankowości, rynku kapitałowym i ubezpieczeniach w polskich i międzynarodowych instytucjach finansowych.

Na polskim rynku finansowym uznawany jest za jednego z niewielu specjalistów, potrafiących kompleksowo zarządzać i umiejętnie łączyć ze sobą inwestycje, zarządzanie, analizy makroekonomiczne, planowanie strategiczne i finansowe oraz restrukturyzację przedsiębiorstw.

Paweł Borys w dotychczasowej karierze zarządzał dużymi zespołami i złożonymi projektami tworzenia i wdrożenia strategii rozwoju przedsiębiorstw oraz instytucji finansowych (m.in. budował i zarządzał AKJ Investment TFI, polską firmą specjalizującą się w inwestycjach na rynku private equtiy i venture capital).

Od początku 2010 roku pełnił funkcję dyrektora zarządzającego w PKO Banku Polskim, odpowiadającym za obszar analiz ekonomicznych, strategię i rozwój grupy kapitałowej oraz relacje inwestorskie. Posiada szerokie relacje z międzynarodowymi inwestorami i instytucjami finansowymi oraz rozległe doświadczenie korporacyjne w pracy w kilkunastu radach nadzorczych spółek w Polsce i zagranicą

Celem Pawła Borysa, prezesa PFR ma być zbudowanie w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju jednolitej i nowoczesnej platformy usług wspierających rozwój dla przedsiębiorców, klientów indywidualnych i samorządów.

Polski Fundusz Rozwoju to kluczowy projekt tzw. Planu Morawieckiego. Spółka została zarejestrowana w KRS 13 kwietnia 2016 r. Powstała na zgliszczach Polskich Inwestycji Rozwojowych (PIR). Mateusz Morawiecki, minister rozwoju podkreślił wówczas, że jest to dopiero wstęp do integracji instytucji kluczowych dla rozwoju kraju w ramach grupy kapitałowej (m.in. PARP, PAIiIZ, ARP, KUKE czy BGK)

- Rozpoczęty został ważny projekt dla rozwoju społeczno - gospodarczego Polski, tworzenia nowej wspólnej platformy efektywnych instrumentów rozwojowych w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju. Jego organizacja przewiduje budowę grupy kapitałowej konsolidującej główne instytucje wsparcia rozwoju gospodarczego funkcjonujące w naszym kraju – stwierdził dwa tygodnie temu wicepremier Mateusz Morawiecki.

Zgodnie z przyjętym przez rząd Planem Odpowiedzialnego Rozwoju główne obszary działalności Polskiego Funduszu Rozwoju to wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, finansowanie i promocja innowacji, projekty infrastrukturalne, rozwój eksportu oraz inwestycji zagranicznych. Według deklaracji ministra rozwoju celem utworzenia nowej struktury polskiego banku rozwoju, zgodnej z najlepszymi międzynarodowymi standardami, jest zapewnienie sprawnych narzędzi realizacji polityki rozwoju, zwiększenie potencjału inwestycyjnego i gospodarczego Polski w ramach jednolitej platformy instrumentów rozwojowych dla klientów indywidualnych, przedsiębiorców i samorządów.

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze