Informacje

fot. Foter.com/stlbites.com/CC BY-ND
fot. Foter.com/stlbites.com/CC BY-ND

Chiny po prawie 3 tysiącach lat znoszą państwowy monopol

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 maja 2016, 12:51

    Aktualizacja: 6 maja 2016, 12:57

  • 0
  • Powiększ tekst

Chiny w 2017 roku zakończą trwający od prawie trzech tysiącleci państwowy monopol na sól, likwidując rządową kontrolę nad ceną soli, jej produkcją i dystrybucją - podała chińska telewizja CCTV.

Rząd zniesie państwowy monopol solny, ale choć nie wyda żadnych nowych licencji dla firm produkujących lub sprzedających sól, będzie stymulować fuzje i sprzedaż firm obecnie działających, aby dopuścić do udziału w produkcji i obrocie solą kapitał prywatny.

W Chinach firmy zajmujące się produkcją lub sprzedażą soli muszą wnioskować o licencję i do chwili obecnej to Pekin ustalał kwoty produkcyjne, ceny, a rozprowadzać sól mogły wyłącznie państwowe firmy.

Produkcja soli będzie nadal koncesjonowana i większość soli jodowana, ale od przyszłego roku firmy będą same ustalać ceny, poziom produkcji i kanały dystrybucyjne.

Pekin rezerwuje sobie jednak prawo do interwencji, gdyby doszło do dużych fluktuacji cen.

Monopol solny obowiązywał w Chinach od VII w. p.n.e., już w okresie przed zjednoczeniem kraju przez dynastię Qin. Dochody z soli w starożytności stanowiły kluczowe źródło zasilające budżet.

(PAP)

Czytaj także: Chińczycy chcą polecieć na Księżyc. Dają sobie 20 lat

Powiązane tematy

Komentarze