Informacje

Laboratorium badawcze, fot. materiały prasowe Synthos
Laboratorium badawcze, fot. materiały prasowe Synthos

Synthos i NCBR wykładają 30 mln zł na „reakcję łańcuchową” innowacji

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 19 maja 2016, 19:45

  • 0
  • Powiększ tekst

30 mln zł na wsparcie badań naukowych i prac nad nową generacją produktów w przemyśle chemicznym zainwestują Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz firma Synthos. Środki mają pomóc w rozwoju m.in. ekologicznych antydegradantów i biopestycydów.

O szczegółach programu SYNChem poinformowano podczas konferencji, która odbyła się w czwartek w Katowicach w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

"Tworząc SYNChem chcemy wywołać +reakcję łańcuchową+ w gospodarce - z jednej strony zmotywować jednostki naukowe, by pracowały nad rozwiązaniami, które mają szansę wdrożenia rynkowego. Z drugiej - staramy się stymulować wzrost zaangażowania przedsiębiorców w finansowanie prac badawczo-rozwojowych" - powiedział wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

Z kolei wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz wskazała, że wpisująca się w ideę rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i współfinansowana z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój inicjatywa "służy wzmocnieniu jednego z kluczowych sektorów gospodarki". "A innowacje powstałe w branży chemicznej znajdują szerokie zastosowanie także w wielu innych dziedzinach" - dodała Emilewicz.

I tak w ramach programu SYNChem konsorcja naukowo-przemysłowe będą mogły ubiegać się o środki na badania naukowe i prace rozwojowe nad nową generacją produktów takich jak ekologiczne antydegradanty, wysokosprawne elastomery, biopestycydy czy włókna i materiały kompozytowe dla przemysłu i medycyny.

Nabór wniosków rozpocznie się 20 czerwca i potrwa do 20 września. Jak podaje NCBR, minimalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia dofinansowanego w ramach konkursu wynosi 1 mln zł.

Zastępca dyrektora NCBR prof. Jerzy Kątcki powiedział też podczas konferencji, że to pierwsze z planowanych w tym roku przedsięwzięć partnerskich centrum, które ma wzmacniać innowacyjność kluczowych sektorów gospodarki polskiej. Dodał, że celem tej inicjatywy jest zaangażowanie przedsiębiorców do inwestowania w badania na rzecz gospodarki.

Z kolei prezes firmy Synthos SA Tomasz Kalwat, która wraz z NCBR zainwestuje w program po 15 mln zł, wskazał, że chodzi tu o rozwój produktów "bardzo zaawansowanych". "To są m.in. antydegradanty (#), to są również kleje i inne żywice utwardzane przy pomocy promieni ultrafioletowych; to jest coś, co może zrewolucjonizować przemysł" - powiedział.

NCBR jest agencją wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która finansuje projekty badawczo-rozwojowe mające zacieśniać współpracę sektora nauki i gospodarki. Jej budżet w 2016 r. wynosi 4,3 mld zł.

Firma Synthos SA jest czołowym europejskim producentem kauczuków NdBR i SSBR oraz polisterenu do spieniania. Obecnie jej Centrum Badawczo-Rozwojowe prowadzi prace nad ponad 20 projektami.

W lipcu ub. r. NCBR i firma Synthos SA podpisały porozumienie, na mocy którego uruchamiają oparte o formułę open innovation przedsięwzięcie skierowane do branży chemicznej. Na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w perspektywie 2023 r. oba podmioty przeznaczą łącznie 200 mln zł.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze