Informacje

fot. Pexels.com
fot. Pexels.com

Polski innowacyjny system do zabudowy rozjazdów kolejowych trafi do produkcji

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 11 lipca 2016, 12:57

  • Powiększ tekst

Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe Bieżanów będą wytwarzać innowacyjny system do zabudowy rozjazdów kolejowych, opracowany w ramach prac badawczych dofinansowanych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Inwestycja o wartości ponad 30 mln zł powstanie w krakowskiej SSE.

Jak poinformowała w poniedziałek Barbara Wityńska-Słącz, ze spółki zarządzającej Specjalną Strefą Ekonomiczną, fabryka otrzymała właśnie zezwolenie na prowadzenie działalności w SSE.

W ramach inwestycji KZN Bieżanów kosztem co najmniej 30 mln zł rozbudują i zmodernizują swoją fabrykę, aby uruchomić w niej produkcję innowacyjnych wagonów samowyładowczych z przechylną platformą, systemem dźwigów hydraulicznych oraz specjalnych modułów usztywniających i mocujących ładunek. System oparty jest na innowacyjnej technologii Switcher. Dzięki inwestycji firma, która zatrudnia ponad 200 osób utworzy co najmniej 40 nowych miejsc pracy.

Switcher umożliwia szybszą zabudowę rozjazdów kolejowych w torach, także tych dedykowanych dla kolei dużych prędkości, przy zachowaniu jakości i trwałości tych kluczowych, ze względu bezpieczeństwa, elementów infrastruktury szynowej.

Dzięki technologii KZN-u produkcja rozjazdu kolejowego, kończąca się ostatecznym wbudowaniem tej konstrukcji w układ torowy, zostanie spięta w jeden kontrolowany proces technologiczny, łączący funkcje transportowe, dźwigowe i zabezpieczające przęsła rozjazdów kolejowych.

Rozjazd trafiać będzie na miejsce zabudowy w gotowych blokach konstrukcyjnych. Uniknie się tym samym konieczności jego demontażu w fabryce i ponownego montażu w warunkach placu budowy, które negatywnie wpływały na ich precyzję i niezawodność.

Technologia została opracowana w krakowskiej firmie w ramach prac badawczych, które otrzymały dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Zyskała już uznanie w branży kolejowej, a także szereg nagród za innowacyjność, m.in. w konkursach Teraz Polska, Innovator Małopolski, czy branżowym im. inż. Ernesta Malinowskiego.

(PAP)

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych