Informacje

fot. Pexels.com
fot. Pexels.com

Grecja podnosi stawkę VAT i opłaty dla turystów. Wszystko po to, by dostać pomoc

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 23 maja 2016, 09:57

  • Powiększ tekst

Parlament Grecji przyjął kolejny pakiet oszczędnościowy na kwotę 1,8 mld euro, co - jak oczekują władze w Atenach - pozwoli na odblokowanie dalszej pomocy od międzynarodowych wierzycieli.

Za przyjęciem pakietu zagłosowali wszyscy deputowani rządzącej koalicji, których jest w 300-osobowym parlamencie łącznie 153. Koalicję tworzą kierowane przez premiera Aleksisa Ciprasa lewicowe ugrupowanie Syriza i niewielka narodowo-konserwatywna partia Niezależni Grecy. Przeciwko przyjęciu pakietu była cała opozycja.

Kolejny pakiet oszczędnościowy przewiduje m.in. podwyższenie stawki podatku VAT, w tym na żywność i napoje. Wzrost podatków pośrednich spowoduje, że droższe będą papierosy, alkohol, prąd, paliwa i wyroby tytoniowe. Wzrosną także opłaty za korzystanie z telefonów komórkowych i internetu. Więcej płacić będą także turyści, m.in. za noclegi hotelowe i bilety do muzeów.

Parlament zatwierdził także utworzenie funduszu prywatyzacyjnego, który pod kontrolą międzynarodowych wierzycieli będzie zarządzał niemal całym majątkiem państwowym, w tym jego sprzedażą.

"To już ostatnie wyrzeczenia" - obiecał w swym wystąpieniu w parlamencie premier Cipras.

Dwa tygodnie temu, po burzliwej debacie, grecki parlament przyjął ustawę przewidującą ograniczenie wydatków emerytalnych o 1,8 mld euro oraz uzyskanie kolejnych 1,8 mld euro z podwyżki podatku dochodowego. W sumie oszczędności z przyjętych do tej pory pakietów mają wynieść 5,4 mld euro.

Od wielu tygodni przeciwko obniżkom emerytur i kolejnym oszczędnościom protestują tysiące Greków. Przegłosowanie nowych ustaw było jednak warunkiem odblokowania kolejnej transzy z funduszu pomocowego dla Aten o całkowitej wartości 86 mld euro.

Grecki rząd jest pod coraz większą presją w związku ze zbliżającymi się kolejnymi płatnościami. W razie braku środków nad krajem znowu zawiśnie widmo bankructwa i w konsekwencji wykluczenia ze strefy euro.

(PAP)

Czytaj także: Ilu Polaków przyjęłoby uchodźcę pod swój dach? Są dane sondażowe

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych