Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Przedsiębiorcy pytają premiera dlaczego muszą walczyć o rzeczy oczywiste

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 lutego 2013, 10:09

  • Powiększ tekst

Federacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw wystosowała do premiera Donalda Tuska list otwarty w którym wzywa rząd do wprowadzenia fundamentalnych zasad usprawniających prowadzenie działalności gospodarczej. Trzy podstawowe postulaty to: uproszczenie systemu podatkowego, wprowadzenie zasady, że niejasności przepisów są interpretowane na korzyść podatnika i odebranie organom skarbowym możliwości wydawania wyroków w sprawach podatkowych.

 

Szanowny Panie Premierze,

Zwracamy się do Pana w imieniu przedsiębiorców z polskiego sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który generuje ponad 60% PKB oraz tworzy 70% wszystkich miejsc pracy w Polsce. Dane te ilustrują jak istotną rolę w funkcjonowaniu Państwa Polskiego odgrywa ten sektor gospodarki. Podkreślając jego znacznie, pragniemy tym samym zwrócić uwagę polskiego Rządu oraz Pana Premiera na stale pogarszającą się sytuację małych i średnich firm w Polsce.

Codzienną ciężką pracą polscy przedsiębiorcy przyczyniają się do podniesienia jakości życia i wzrostu bogactwa naszego Państwa, jednakże w swych działaniach napotykają oni na szereg trudności, z których największe związane są z brakiem przejrzystych reguł zawartych w przepisach prawa, wysokimi podatkami i kosztami pracy, urzędniczą samowolą związaną z brakiem konsekwencji za błędnie podejmowane decyzje. W tej sytuacji gwarancja swobody prowadzenia działalności gospodarczej oraz bezpieczeństwo obrotu gospodarczego są poważnie zagrożone.

Z uwagi na wymienione wyżej uwarunkowania prawno-gospodarcze – w znacznym stopniu utrudniające prowadzenie działalności gospodarczej – przedsiębiorcy z sektora MSP postanowili powołać do życia Federację Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Polski przedsiębiorca powinien mieć możliwość prowadzenia działalności gospodarczej według trzech fundamentalnych zasad, które doprowadziłyby do sanacji życia gospodarczego w Polsce.

Fundamentalne zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce:

1. Zmiana prawa podatkowego – w szczególności VAT, PIT i CIT, z zachowaniem formuły, że zasady naliczania podatku muszą być jasne i czytelne dla każdego przedsiębiorcy, bez względu na stopień wykształcenia i doświadczenia biznesowego.

2. W przypadku niejasności przepisów prawo zawsze będzie interpretowane na korzyść Przedsiębiorcy i Obywatela. Przedsiębiorca i Obywatel nie może ponosić konsekwencji za luki prawne.

3. Zmiana prawa z zakresie wykonalności decyzji w stosunku do podatnika – przeniesienie decyzyjności na sądy.

Pierwsza zasada odnosi się do sytuacji, w której pełnoletni Obywatel RP, zdolny do czynności prawnych, rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej i wówczas nabywa zobowiązania względem Skarbu Państwa. W związku z tym, Obywatel ten powinien mieć możliwość samodzielnego rozliczenia się z przychodów i rozchodów swojej firmy w prosty, jasny i przejrzysty sposób, bez względu na swój stopień wykształcenia i doświadczenia zawodowego.

Druga zasada, mówi o tym, że Obywatel nie może odpowiadać za błędne decyzje osób trzecich, a jedynie powinien ponosić odpowiedzialność za własne decyzje.

Trzecia zasada odnosi się do sytuacji, w której Organy Skarbowe, będące same stroną w postępowaniu wobec podatnika, wydają wyrok w sprawie. Jest to całkowite pogwałcenie zasad praworządności w Państwie demokratycznym. Jedyną instytucją, mającą moc wydawania ostatecznych decyzji w sprawach spornych między podatnikiem a Organami Skarbowymi powinien być tylko Sąd. W obecnej sytuacji, polscy przedsiębiorcy nie mają możliwości obrony przed wyrokiem Izby Skarbowej, ponieważ w momencie wydania owego orzeczenia zostają pozbawieni środków finansowych, przez co w konsekwencji firmy bankrutują. Sytuacje tego typu nie należą do rzadkości i podważają zaufanie Obywateli do Państwa.

Wprowadzenie tych trzech fundamentalnych zasad niesie za sobą oczywiste korzyści ekonomiczne, ale także społeczne. Do najważniejszych z nich należą: przyśpieszenie wzrostu gospodarczego Polski, ograniczenie bezrobocia, zahamowanie emigracji, ograniczenie szarej strefy, wzrost PKB.

Zatem jako Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej zwracamy się z zapytaniem: dlaczego te zasady nie obowiązują w Polsce, w Państwie Prawa? Dlaczego polscy przedsiębiorcy muszą walczyć o rzeczy, wydawałoby się, oczywiste? Panie Premierze, prosimy o udzielenie środowisku małych i średnich przedsiębiorców odpowiedzi na pytanie, dlaczego do dnia dzisiejszego nie zostały wprowadzone fundamentalne zasady usprawniające prowadzenie działalności gospodarczej, i tym samym umożliwiające budowanie przyjaznego Państwa, które zachęci zarówno podmioty zagraniczne, jak i firmy rodzime do inwestowania w naszym Kraju?

 

Z wyrazami szacunku
Maciej Wroński
Założyciel Federacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych