Hiszpania wydłuża pomoc kredytową dla firm podczas epidemii
Rząd Pedra Sancheza ogłosił we wtorek wydłużenie pomocy finansowej dla podmiotów gospodarczych, głównie małych i średnich przedsiębiorstw. Pomoc ta została uruchomiona w kwietniu z powodu epidemii koronawirusa i miała być wypłacana do grudnia br.
Jak poinformowała podczas wtorkowej konferencji prasowej w Madrycie rzecznik rządu Maria Jesus Montero, jedną z głównych decyzji rządu było wydłużenie programu wsparcia dla firm w ramach niskooprocentowanych kredytów, tzw. ICO, do lipca 2021 r. Wartość tej pomocy dla firm poszkodowanych przez koronakryzys przekracza 140 mld euro.
Montero wyjaśniła, że gabinet Sancheza wydłużył też o trzy lata termin spłaty zaciągniętych pożyczek w ramach ICO. Łącznie kredytobiorcy, którymi są głównie małe i średnie spółki, będą mieć 8 lat na zwrot tego wsparcia.
Podczas wtorkowego posiedzenia rady ministrów zatwierdzono też skierowanie przez rząd kwoty 6 mld euro dla państwowego zakładu ubezpieczeń społecznych. Środki te zostaną wydane przede wszystkim na grudniowe pensje, renty i emerytury.
Montero, pełniąca w rządzie Hiszpanii także funkcję minister finansów, ujawniła, że we wtorek zapadła również decyzja o skierowaniu przez gabinet Sancheza kwoty 2,3 mld euro na wsparcie funduszu, z którego wypłacane są środki osobom pozostającym tymczasowo poza miejscem pracy z powodu koronawirusa.
Podczas wtorkowego posiedzenia rady ministrów uchwalono też redukcję podatku VAT na chirurgiczne maski ochronne z 21 do 4 proc.
Rząd Sancheza ogłosił także ustanowienie maksymalnej ceny na chirurgiczne maski ochronne, która nie może przekraczać na hiszpańskim rynku kwoty 0,72 euro za sztukę. Zarówno wartość masek, jak i wliczony w nią podatek VAT zostaną utrzymane co najmniej do 31 grudnia 2021 r.
Czytaj też: WHO przerażona sytuacją w Europie i Amerykach
PAP/KG