Morawiecki: kierunki rozwoju OECD są zbieżne z polityką polskiego rządu
Minister rozwoju Mateusz Morawiecki wziął udział w corocznej sesji ministerialnej Rady OECD i spotkał się z sekretarzem generalnym organizacji Angelem Gurrią. – Chcemy wspólnie z OECD działać na rzecz zrównoważonego rozwoju – powiedział Morawiecki.
W dyskusji poświęconej perspektywom rozwoju gospodarki światowej, wicepremier Morawiecki podkreślił zbieżność kierunków rozwoju OECD z polityką gospodarczą polskiego rządu. – Podzielamy kierunki rozwoju działalności OECD. Chcemy wspólnie pracować na rzecz bardziej zrównoważonego rozwoju, który przełoży się na poprawę jakości życia wszystkich obywateli. Dlatego w naszym Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju stawiamy na działania, które sprawią, że gospodarka będzie bardziej innowacyjna i konkurencyjna. Zależy nam na zwiększeniu poziomu inwestycji publicznych i prywatnych, które będą tworzyły stabilne miejsca pracy. Będziemy też wspierać rozwój gospodarki cyfrowej i najbardziej perspektywiczne sektory przemysłu – mówił wicepremier Morawiecki.
Odnosząc się do roli OECD w globalnej architekturze zarządzania, szef resortu rozwoju mówił o jej wiodącej roli w tworzeniu prognoz rozwoju gospodarki światowej. – OECD jest fundamentem analitycznym najbardziej rozwiniętych państw świata. Ten wkład intelektualny jest potrzebny do tego, aby kreować i wdrażać reformy, które pozwolą sprostać współczesnym wyzwaniom – zaznaczył wicepremier.
Podczas posiedzenia Rady OECD zainaugurowany został program regionalny OECD dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów. – Promowanie zrównoważonego rozwoju wymaga równego traktowania regionalnych programów i inicjatyw, w tym także tych, które są skierowane do naszych wschodnich sąsiadów i partnerów w Eurazji – apelował wicepremier Morawiecki.
Tematem rozmów wicepremiera Morawieckiego z ministrem finansów Chile i sekretarzem OECD były kwestie związane z bieżącą współpracą na forum OECD oraz aktualna sytuacja geopolityczna i ekonomiczna w Europie. Szef resortu rozwoju podkreślił, że OECD ma do odegrania ważną rolę w zbliżeniu Polski z państwami G-20.
Z kolei, wiceminister Radosław Domagalski rozmawiał z ministrem handlu Nowej Zelandii Hon Todd McClay’em o planowanych negocjacjach ws. utworzenia strefy wolnego handlu pomiędzy Nową Zelandią i UE. Omówione zostały także dwustronne relacje gospodarcze i szanse ich pogłębienia. O możliwościach rozwoju współpracy bilateralnej wiceszef resortu rozmawiał także przedstawicielem Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Australii.
/inf. prasowa