Informacje

Prezydent USA Barack Obama i prezydent RP Andrzej Duda  w trakcie wspólnego oświadczenia, po spotkaniu w Warszawie, fot.PAP/Leszek Szymański
Prezydent USA Barack Obama i prezydent RP Andrzej Duda w trakcie wspólnego oświadczenia, po spotkaniu w Warszawie, fot.PAP/Leszek Szymański

Kilka lokalizacji w „Polsce północno-wschodniej” na bazy dla sił US Army

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 lipca 2016, 22:01

    Aktualizacja: 8 lipca 2016, 22:02

  • 1
  • Powiększ tekst

Rozważanych jest kilka lokalizacji rozmieszczenia w Polsce amerykańskich sił; sprawa nie jest rozstrzygnięta - powiedział w piątek szef MON Antoni Macierewicz. Jak dodał, chodzi raczej o lokalizacje północno-wschodnie niż południowo zachodnie. W Polsce znajdzie się dowództwo brygady pancernej USA w Europie

Prezydent USA Barack Obama poinformował w piątek po bilateralnym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, że w Polsce znajdzie się dowództwo brygady pancernej USA w Europie.

Dodał, że Stany Zjednoczone będą państwem ramowym wielonarodowego batalionu sił NATO, który znajdzie się w Polsce, by wzmocnić wschodnią flankę. Jak zaznaczył, "około tysiąca amerykańskich żołnierzy będzie tutaj na zasadzie rotacyjnej, będzie służyło ramię w ramię z żołnierzami polskimi".

Szef MON Antoni Macierewicz, pytany przez dziennikarzy o możliwą lokalizację umieszczenia sił Stanów Zjednoczonych, odpowiedział, że "sprawa nie została jeszcze rozstrzygnięta". "Rzeczywiście kilka lokalizacji jest rozważanych, ale raczej te północno-wschodnie niż południowo-zachodnie" - powiedział Antoni Macierewicz.

"Faktem jest trwała obecność sił wojskowych NATO na flance wschodniej. Oczywiście to jest sojusz defensywny. Te siły mają na celu obronę, ale każda z tych bojowych grup batalionowych będzie wyposażona w tego typu środki obronne, aby być zdolnym obronić skutecznie, powstrzymać ewentualny atak ze strony jakiegokolwiek agresora" - powiedział Macierewicz.

Podkreślił, że szereg kwestii będzie jeszcze dyskutowanych i doprecyzowanych, np. kwestia "dowództwa rozpoznania i wywiadu na flance wschodniej".

Szczyt NATO w Warszawie rozpoczął się w piątek po południu na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie i potrwa do soboty. Bierze w nim udział 61 delegacji, w tym 18 prezydentów i 21 premierów. Wśród nich jest prezydent USA Barack Obama.

PAP, sek

Powiązane tematy

Komentarze