Informacje

Fot. Sofik/CC BY-SA 3.0
Fot. Sofik/CC BY-SA 3.0

Ile zarabiają kluby w piłkarskiej Ekstraklasie?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 lipca 2016, 13:43

    Aktualizacja: 14 lipca 2016, 15:33

  • 1
  • Powiększ tekst

Euro 2016 pokazało, że piłka nożna niezmiennie gromadzi ogromną liczbę kibiców, również w Polsce. A sport to przecież gigantyczny biznes. W polskiej Ekstraklasie w 2015 roku liderem pod względem przychodów już piąty rok z rzędu jest Legia Warszawa. Stołeczny klub po raz kolejny zdystansował konkurencję osiągając przychody na poziomie 108 mln zł.

Przychody wszystkich klubów grających w Ekstraklasie wyniosły 494,2 mln zł (bez przychodów z transferów) i były o 17 proc. wyższe niż rok wcześniej – wynika z dziesiątej edycji raportu „Piłkarska liga finansowa” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Kluby Ekstraklasy po raz pierwszy w historii zbliżyły się do bariery 500 mln zł. Jak wskazują eksperci, śladem najlepszych i największych lig piłkarskich w Europie, w polskich klubach polepsza się stosunek wypłacanych wynagrodzeń do osiąganych przychodów.

Liderem, tak jak w poprzednich latach, pozostała Legia Warszawa, która w 2015 roku zanotowała przychód w wysokości 108 mln złotych. Warszawski klub osiągnął wzrost przychodów w stosunku do ubiegłego roku na poziomie 4 proc. Przychody komercyjne stanowiły 39 proc. łącznych przychodów, 32 proc. pochodziło z transmisji, natomiast z dnia meczu - 29 proc.

– Z jednej strony bardzo się cieszymy, ale z drugiej strony nie jesteśmy zdziwieni, że jesteśmy na czele tego rankingu, wręcz powinniśmy na tej pozycji być. Jednak Legia jest w Warszawie, jednak jest to największa marka sportowa w Polsce, jest to centrum biznesowe. Trzeba pamiętać, że to nie dzieje się samo, to ciężka praca całego zespołu. Jeśli chodzi o prawa z transmisji tutaj mamy kontrast z Ekstraklasą (…) przez następne trzy lata powinno to się utrzymywać na podobnym poziomie. Przychody z dnia transmisji w tym roku są naszą największą dumą, sukcesem, i to jest ta droga, którą musimy dalej zmierzać. (…) Tam gdzie powinniśmy mieć większy wzrost, w działalności komercyjnej, jest dramatyczna różnica pomiędzy Polską a krajami Ekstraklasy: jeśli porównamy to do Belgii, Holandii czy nawet Danii, Szwecji, Austrii to mamy w tej sprawie więcej to zrobienia. (…) To motywuje nas do dalszej pracy

– skomentował właściciel Legii Warszawa, Dariusz Mioduski.

Drugi wynik zanotował Lech Poznań, który do Legii traci 30 mln, a na kolejnym miejscu była Lechia Gdańsk. Tuż za podium pod względem generowanych przychodów znalazła się Wisła Kraków. W związku z awansem Zagłębia Lubin, które w tegorocznej edycji wskoczyło na piątą pozycję, spadek zanotowała natomiast większość klubów znajdujących się na niższych miejscach rankingu.

– Ekstraklasa z każdym rokiem polepsza swoją pozycję na europejskim rynku piłkarskim. Wzrost przychodów klubowych i zwiększenie zainteresowania kibiców wskazuje na pozytywną dynamikę wzrostu. Zmniejszanie dystansu do mniejszych lig europejskich będzie jednak niemożliwe bez gry w fazie grupowej europejskich rozgrywek. Z pewnością sukcesy odniesione przez polską reprezentację podczas mistrzostw Europy będą sprzyjać dobremu klimatowi wokół polskiej piłki nożnej

– podsumowuje Marcin Animucki, wiceprezes Ekstraklasy.

Wśród klubów występujących na boiskach Ekstraklasy wzrost przychodów zanotowało dziesięć drużyn: Legia Warszawa, Lech Poznań, Lechia Gdańsk, Wisła Kraków, Pogoń Szczecin, Cracovia Kraków, Jagiellonia Białystok, Ruch Chorzów, Piast Gliwice, Górnik Łęczna. Spadek łącznych analizowanych przychodów zanotowały: Zagłębie Lubin, Śląsk Wrocław, Górnik Zabrze, Korona Kielce, oraz Podbeskidzie Bielsko-Biała.

/NB /Deloitte

>> Czytaj również: [Ile Polacy zarobili na Euro 2016](Ile Polacy zarobili na Euro?)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze