Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Dr Adam Czyżewski: Jakie perspektywy dla ropy?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 26 lipca 2016, 12:36

    Aktualizacja: 26 lipca 2016, 12:38

  • Powiększ tekst

Jak wygląda obecna sytuacja na rynku ropy naftowej? Główny ekonomista Orlen dr Adam Czyżewski przygląda się jej na swoim blogu i pyta: Czy czeka nas okres wzmożonej niepewności?

Dr Czyżewski wskazuje, iż środowisko niskich cen ropy utrzymuje się od początku 2015 roku, kiedy doprowadziło to do spadku globalnego wydobycia w tamtym kwartale o ponad 500 000 baryłek dziennie. Było to przełamanie pewnego trendu, gdyż we wcześniejszych kwartałach wydobycie globalne w ujęciu rocznym rosło, malały jedynie przyrosty.

Dostosowania podaży do niskich cen nie wszędzie przebiegały podobnie. Pięć krajów OPEC znad Zatoki Perskiej (G-5) było silnie zmotywowanych do zwiększania wydobycia taniej ropy. Kraje te są w posiadaniu łatwo dostępnych rezerw ropy (Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt) oraz potencjału wydobywczego (Iran i Irak). Koszt produkcji ropy (wydobycia z już eksploatowanych złóż) nie przekracza w tych krajach 5 dolarów za baryłkę a po utracie kontroli nad przyrostami podaży (i cenami) zwiększenie wydobycia stało się jedynym sposobem zwiększenia przychodów. W znacznie mniejszym stopniu wydobycie wrosło także w Rosji.

Odporne na spadek cen okazało się wydobycie ropy z łupków w USA - krótki cykl inwestycyjny sugerował, iż to tam właśnie najwcześniej powinno dojść do spadku wydobycia. A jednak zmiany nastąpiły później i wydobycie z łupków spadło w ujęciu rocznym dopiero w pierwszym kwartale bieżącego roku.

W drugim kwartale 2016 miało miejsce kilka niespodziewanych wydarzeń, które doprowadziły do okresowego zmniejszenia podaży ropy naftowej: strajk w Kuwejcie, pożar lasów w Kanadzie w rejonie wydobycia ropy z piasków bitumicznych i ograniczenia podaży w Afryce Północnej (wyłącznie z eksploatacji portu w Libii, ataki na infrastrukturę naftową w Nigerii).

Jak zmienią się perspektywy ropy w jeszcze dalszej przyszłości? O tym przeczytają Państwo na blogu dr. Adama Czyżewskiego, głównego ekonomisty PKN Orlen.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.