Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Komisja Europejska będzie mogła wetować budżety państw - dziś decyzja w tej sprawie zapadła w Parlamencie Europejskim

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 marca 2013, 13:11

  • Powiększ tekst

Komisja Europejska będzie mogła zawetować budżet niestabilnego ekonomicznie państwa strefy euro. Parlament Europejski przyjął we wtorek przepisy tzw. dwupaku wzmacniające nadzór nad krajami, których problemy finansowe mogą zagrozić całej eurostrefie.

Zaaprobowane przez europosłów dwa rozporządzenia pozwalają KE na analizowanie projektów budżetów państw, zanim jeszcze zostaną zatwierdzone przez parlamenty narodowe; do 15 października każdego roku projekty ustaw budżetowych będą musiały być przesyłane KE i Radzie UE.

"Te dwa rozporządzenia wraz z +sześciopakiem+ zbliżą nas ku prawdziwej unii gospodarczo-walutowej" - mówił w PE komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn. Ocenił, że jeśli te rozwiązania obowiązywałby przy wprowadzaniu euro, nigdy nie mielibyśmy tak wielkiego kryzysu w strefie wspólnej waluty.

Przegłosowane przez europosłów przepisy przewidują, że kraje członkowskie mogą zostać poproszone przez KE o dokonanie w wydatkach budżetowych cięć (zrewidowanie budżetu). Dzięki poprawkom PE nie będą musiały jednak robić tego kosztem inwestycji w ochronę zdrowia czy edukację, a także inwestycji, które służą wzrostowi gospodarczemu i zatrudnieniu.

Kraje zmagające się z poważnymi trudnościami finansowymi, np. z wysokim długiem czy deficytem budżetowym, będą objęte zwiększonym nadzorem KE. Tak samo będzie z państwami korzystającymi z pomocy finansowej unijnych mechanizmów.

Nowe prawo powstało w konsekwencji nadmiernego zadłużenia się państw, co m.in. doprowadziło do kryzysu finansowego i gospodarczego w tych krajach, a później w całej strefie euro.

KE, która zaprojektowała, przepisy uznała, że państwu dotkniętemu lub zagrożonemu poważnymi zaburzeniami finansowymi należy zapewnić pomoc w szybkiemu przywróceniu sytuacji do stanu normalnego. Ma to też chronić pozostałe państwa członkowskie strefy euro przed ewentualnymi negatywnymi skutkami ubocznymi.

"Dwupak" uzupełnia tzw. sześciopak, czyli przyjęty w trakcie polskiego przewodnictwa w UE i obowiązujący od grudnia ubiegłego roku pakiet sześciu aktów prawnych wzmacniających koordynację polityk gospodarczych w Unii. Przyjęte przez europosłów przepisy rozporządzeń mają wejść w życie w 2014 r.

(PAP)

stk/ kot/

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.