Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Komisja Europejska krytycznie o Polsce

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 czerwca 2013, 12:48

  • 0
  • Powiększ tekst

Komisja Europejska upomniała w czwartek Polskę ws. konieczności wdrożenia dyrektyw poprawiających współpracę podatkową z innymi krajami UE, efektywność energetyczną budynków i monitoring leków. KE zagroziła Trybunałem UE; Polska ma dwa miesiące na odpowiedź.

KE wysłała m.in. Polsce tzw. uzasadnioną opinię w sprawie wdrożenia dyrektywy o administracyjnej współpracy podatkowej. Zwiększa ona przejrzystość podatkową i pozwala na skuteczniejsze zwalczanie zjawiska unikania płacenia podatków m.in. poprzez lepszą wymianę informacji podatkowych między krajami UE i bliższą współpracę w tym zakresie.

"Kraje członkowskie mają prawny obowiązek stosowania dyrektywy od 1 stycznia. Belgia, Finlandia, Grecja, Włochy i Polska nie poinformowały Komisji o wdrożeniu jej do ich krajowych przepisów. W razie braku satysfakcjonującej odpowiedzi w ciągu dwóch miesięcy, Komisja może pozwać te pięć krajów przed Trybunał Sprawiedliwości UE" - czytamy. 

Ponadto KE upomniała Polskę w sprawie efektywności energetycznej budynków, czyli m.in. ich ocieplania. "Komisja prosi siedem krajów o przyjęcie krajowych środków (poprawy) efektywności energetycznej budynków" - informuje KE. Poza Polską KE upomniała Belgię, Finlandię, Francję, Łotwę, Niemcy i Holandię. KE podkreśliła, że kraje te powinny zapewnić "pełną zgodność" krajowych przepisów z dyrektywą o efektywności energetycznej budynków.

"Komisja wysłała tzw. uzasadnioną opinię do tych krajów, prosząc o poinformowanie o wszystkich środkach wdrażających  dyrektywę, która powinna być wdrożona do krajowego prawa do 9 lipca 2012 r." - czytamy.

Polska znalazła się też wśród krajów wezwanych do zastosowania się do zasad wzmacniających monitoring bezpieczeństwa produktów leczniczych w UE. Jak podkreśliła KE, lepszy monitoring "poprawia bezpieczeństwo leków i zdrowie publiczne poprzez lepszą prewencję, wykrywanie i ocenę ubocznych skutków leków". "Pozwala także na zgłaszanie przez pacjentów ubocznych skutków leków bezpośrednio do odpowiednich władz" - dodano.

Komisja podała, że Czechy, Hiszpania, Polska i Słowenia wciąż nie wdrożyły unijnej dyrektywy w tym zakresie, chociaż powinny to zrobić do 21 lipca ub.r. "Kraje te mają dwa miesiące na poinformowanie Komisji o podjętych środkach zapewnienia pełnej zgodności z prawem UE. Brak informacji może doprowadzić do pozwów przed Trybunał Sprawiedliwości UE" - zagroziła KE.

(PAP)


jzi/ pad/ mow/

Powiązane tematy

Komentarze