Informacje

Fot. Freeimages/TrupHC
Fot. Freeimages/TrupHC

Gdzie najlepiej chroni się prawa własności? Niestety nie w Polsce

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 12 sierpnia 2016, 14:22

  • 1
  • Powiększ tekst

Finlandia zajęła pierwsze miejsce w tegorocznym rankingu przestrzegania praw własności IPRI. Polska w rankingu światowym zajmuje 43. miejsce, natomiast wśród krajów z Europy Wschodniej i Azji Środkowej uplasowała się na 5. miejscu.

O wynikach rankingu poinformowała w piątek fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju - FOR, która jest jednym z partnerów tegorocznej edycji IPRI (International Property Rights Index).

Publikowany od 2007 r. coroczny ranking pokazuje poziom ochrony zarówno praw własności intelektualnej, jak i praw własności dóbr materialnych. W 2016 r. ranking objął 128 państw z całego świata, które razem generują 98 proc. globalnego PKB i są zamieszkiwane przez 93 proc. ludności świata.

W rankingu oceniane jest dziesięć czynników podzielonych między trzy kategorie: otoczenie polityczno-prawne, prawa własności dóbr materialnych oraz prawa własności intelektualnej.

Jak wynika z badania, w tym roku pierwsze miejsce przypadło Finlandii, która uzyskała 8,38 na 10 możliwych punktów. Wśród najlepszych znalazły się także Nowa Zelandia (8,27), Luksemburg (8,26), Norwegia (8,25) i Szwajcaria (8,16).

Prawa własności najsłabiej chronione są w Wenezueli (2,73).

Polska spadła w rankingu światowym w br. na 43. miejsce (w 2015 r. 41. miejsce). Uzyskała 5,9 punktów (tyle samo, ile w ub.r.). Wśród krajów z regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej Polska zajęła 5. miejsce na 20 państw.

Ranking IPRI podkreśla znaczenie praw własności w tworzeniu dobrze prosperującej gospodarki i sprawiedliwego społeczeństwa. Tegoroczny raport zawiera także badania związków pomiędzy prawami własności a innymi wskaźnikami dotyczącymi kwestii społeczno-ekonomicznych, takich jak aktywność obywatelska, badania i rozwój, ochrona środowiska, przedsiębiorczość, rozwój społeczny i równość płci.

Na podstawie tych badań stwierdzono m.in., że kraje najlepiej chroniące prawa własności mają przeciętnie 21 razy wyższy dochód na mieszkańca niż te najgorzej wypadające w rankingu. Ponadto poziom ochrony praw własności jest silnie związany ze wskaźnikami aktywności obywatelskiej, przedsiębiorczości, wolności edukacji i liczbą naukowców zatrudnionych na pełny etat - czytamy.

Ranking przestrzegania praw własności (International Property Rights Index - IPRI) publikuje amerykańska grupa adwokacka Property Rights Alliance (PRA). PRA zajmuje się promowaniem praw własności na całym świecie. Partnerami tegorocznej edycji IPRI są 102 organizacje z 70 państw, w tym FOR.

(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze