Informacje

Pola na zakupach

Sieci

Sieci

Największy konserwatywny tygodnik opinii w Polsce

  • Opublikowano: 26 września 2016, 11:49

    Aktualizacja: 26 września 2016, 14:49

  • 1
  • Powiększ tekst

W zglobalizowanym świecie niełatwo być patriotą gospodarczym wybierającym rodzime produkty. W natłoku dostępnych na sklepowych półkach towarów trudno rozpoznać, co jest polskie, a co tylko polskie udaje. Tymczasem niedawno pojawiło się narzędzie, które pomaga w zidentyfikowaniu producentów różnych marek. Nazywa się Pola

Wszystko zaczęło się od patriotyzmu gospodarczego. Choć hasło nie jest nowe, rzucił je już na początku tego roku wicepremier i szef resortu rozwoju Mateusz Morawiecki, przedstawiając swój Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Polski, identyfikując patriotyzm ekonomiczny jako kluczowy element polityki gospodarczej państwa. „Nasza gospodarka ma być silna kapitałem krajowym” — zapowiadał wówczas. Do końca roku ma więc powstać nowa „konstytucja dla biznesu” oraz pakiet zmian dla małych i średnich przedsiębiorstw, które w istotny sposób zmienią otoczenie polskiego biznesu na lepsze. Co powinno ułatwić rodzimym firmom konkurowanie na rynku nieraz z mocnymi globalnymi markami o sympatie i portfele Polaków.

A jest o co walczyć. Jako społeczeństwo bogacimy się, więc coraz więcej kupujemy. Z wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że miesięczne wydatki w gospodarstwach domowych na osobę w 2015 r. wyniosły 1 091 zł i były realnie wyższe o 2,1 proc. od wydatków z roku 2014. Wydatki na towary i usługi konsumpcyjne wyniosły średnio 1 043 zł i były realnie wyższe o 2 proc. w porównaniu z rokiem 2014. W skali kraju to więc spory tort warty prawie 40 mld miesięcznie.

Patriotyzm w praktyce

Choć hasło patriotyzm gospodarczy dobrze brzmi i staje się modne, niełatwo być patriotą na co dzień, ponieważ często nie ma pewności, czy kupowany produkt wyprodukowała krajowa firma czy zagraniczna. Wychodząc temu problemowi naprzeciw, grupa zdolnych ludzi, związanych m.in. z Klubem Jagiellońskim, po 11 miesiącach pracy stworzyła mobilną aplikację o wdzięcznej nazwie Pola. — Zależało nam na stworzeniu takiego „produktu”, który będzie wprowadzał myślenie o patriotyzmie w życie codzienne — mówi Piotr Trudnowski, członek zarządu Klubu Jagiellońskiego, wydawcy wspomnianej aplikacji. — Pola służy temu, by pokazać użytkownikom, że ich codzienne — np. zakupowe — wybory mogą mieć istotne znaczenie dla społeczeństwa, gospodarki, małej i dużej ojczyzny.

Można zatem powiedzieć, że Pola to zakupowa asystentka, choć zakupów nie dźwiga. Aplikacja skanująca kod kreskowy umieszczony na produkcie podpowiada, gdzie wyprodukowany został dany towar i jak wygląda struktura kapitału firmy, która go wypuściła na rynek. Na tej podstawie możemy świadomie wybierać produkty krajowe i realnie wspierać rodzimych producentów tworzących w Polsce miejsca pracy, płacących podatki, z których finansowane są m.in. szkolnictwo, bezpieczeństwo i ochrona zdrowia.

Pytanie za 100 punktów

Działanie aplikacji na smartfony, która jest bezpłatna, nie wymaga skomplikowanych czynności, polega na zeskanowaniu kodu kreskowego z dowolnego produktu. Specjalnie opracowany algorytm przetwarza dane i udostępnia informacje o firmie, która wyprodukowała skanowaną rzecz. Pola podpowiada, czy dany producent opiera się na polskim kapitale, czy może jest już częścią zagranicznego koncernu, czy ma w Polsce swoją produkcję czy tworzy miejsca pracy, i czy są to wykwalifikowane miejsca pracy.

Po zeskanowaniu towaru na ekranie smartfona pojawia się określona punktacja przyznana konkretnemu przedsiębiorstwu. Każdemu producentowi aplikacja przypisuje od 0 do 100 punktów. Liczba zależy od tego, czy firma ma polskie udziały lub czy jest zarejestrowana w kraju i tu produkuje. W szczegółach wygląda to tak: pierwsze 35 punktów Pola przyznaje proporcjonalnie do udziału polskiego kapitału w konkretnym przedsiębiorstwie. Kolejne 10 punktów otrzymuje ta firma, która jest zarejestrowana w Polsce. Następne 30 punktów aplikacja przydziela za produkcję w naszym kraju. Na tym nie koniec. Kolejne 15 punktów zależy od tego, czy firma zatrudnia w Polsce w obszarze badań i rozwoju. Wreszcie ostatnie 10 punktów otrzymują firmy, które nie są częścią zagranicznych koncernów płacących zwykle większość podatków w swoich macierzystych krajach albo w „rajach podatkowych”.

Baza produktów jest cały czas udoskonalana — zapewniają twórcy aplikacji i podpowiadają, że każdy, kto znajdzie jakikolwiek produkt, którego nie ma jeszcze w bazie, może go zgłosić na stronie Poli i tym samym przyczynić się do jej rozwoju oraz upowszechniania patriotyzmu gospodarczego.

Anna Szymczak

Chcemy z wami promować polskie produkty i polskich przedsiębiorców, dlatego czekamy na wasze listy z propozycjami i uwagami pod adresem: kupujebopolskie@fratria.pl

Miód z pyłkiem kwiatowym

tytuł

To wspaniałe połączenie dwóch niezwykle cennych produktów pszczelich. Miód oprócz własnych właściwości korzystnie wpływających na zdrowie i samopoczucie człowieka to prawdziwa „bomba witaminowa”. Pyłek kwiatowy ma właściwości odżywcze, odtruwające, antydepresyjne, przeciwmiażdżycowe, antybiotyczne, reguluje trawienie.

Producent: Pszczelarz Kozacki – Pasieka Tadeusz Kozak

Rewolucyjne mopy podbijają świat!

tytuł

Do sprzątania wystarczy Mop MicroWet Duotex z kijem MicroWash, do którego wlewa się płyn. Nie potrzeba całego zestawu z wiaderkiem i ociekaczem, więc sprzątanie staje się proste, szybkie, higieniczne i efektywne.

www.microsystemduotex.com

Znaczek historyczny

tytuł

Poczta Polska SA dla uczczenia bohaterów i upamiętnienia 75. rocznicy pierwszego zrzutu wydała znaczek pocztowy „Rok Cichociemnych”, oddając hołd skoczkom spadochronowym — elicie wśród żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych II wojny światowej.

Emitent: Poczta Polska SA

Prasowanie może być łatwe i przyjemne!

tytuł

Wizja godzin spędzonych na prasowaniu gór prania to prawdziwa zmora. Pachnąca Szafa ma idealne rozwiązanie, które pomoże pozbyć się problemu. To woda do prasowania z krochmalem, która delikatnie usztywnia prasowane tkaniny, sprawiając, że dłużej pozostają bez zagnieceń i jednocześnie subtelnie pachną kwiatami. Prasowanie staje się czystą przyjemnością!

cena: 9,99 zł; www.pachnacaszafa.pl

Urodziny z mnóstwem prezentów

tytuł

Z okazji 15 lat programu VITAY stacje ORLEN zostały zatankowane ponad 1,5 mln nagród — w tym samochodami Ford Focus ST-Line, telewizorami i smartfonami Samsung. Aby wygrać, wystarczy na stacji ORLEN lub na vitay.pl zamienić 250 punktów VITAY na promocyjny los. W tej promocji z każdym odebranym losem wygrywają również dzieci — nawet 1,5 mln zł PKN ORLEN przeznaczy na poprawę bezpieczeństwa najmłodszych na przejściach w pobliżu placówek oświatowych. Promocja potrwa do 23 listopada 2016 r. lub do wyczerpania puli losów.

Szynka wyborowa Gobarto

tytuł

Znakomita szynka wieprzowa, wędzona – produkt Premium, o ponad 80-procentowej zawartości mięsa, co przekłada się na wysoką zawartość białka. Soczysty smak oraz aromat zawdzięczamy procesowi przygotowania, który nawiązuje do zapomnianych smaków z dzieciństwa. Idealna szynka do podania w formie tradycyjnej kanapki bądź jako składowa wykwintnych sałatek.

Producent: Cedrob

Powiązane tematy

Komentarze