Prezydent Andrzej Duda chce jednoznacznego prawa dla małych i średnich przedsiębiorców
Sfera gospodarcza potrzebuje dobrych, przejrzystych, jednoznacznych uregulowań prawnych - wskazał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników katowickiego kongresu małych i średnich firm. Zapewnił, że będzie ich sojusznikiem w promowaniu korzystnych dla tego sektora rozwiązań prawnych.
Rozpoczęty w poniedziałek w stolicy Górnego Śląska VI Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw zgromadził kilka tysięcy gości - m.in. przedsiębiorców, ekspertów, samorządowców, przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu i polityków. W ciągu trzech dni zaplanowano ponad 80 debat i wydarzeń towarzyszących.
W liście do uczestników kongresu, odczytanym przez doradcę prezydenta Agnieszkę Lenartowicz-Łysik, Andrzej Duda ocenił, że małe i średnie przedsiębiorstwa "to sól gospodarki rynkowej, jeden z najważniejszych czynników wzrostu i rozwoju". Prezydent wyraził nadzieję, że firmy tego sektora skorzystają na rozwiązaniach zawartych w prezydenckim projekcie nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
"Korzystając z inicjatywy ustawodawczej niedawno skierowałem do marszałka Sejmu RP projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jeżeli zaproponowane przeze mnie zmiany zostaną zaaprobowane przez parlament, projektodawcy aktów normatywnych będą w przyszłości zobowiązani, aby brać pod uwagę, jaki skutek wywrą na sektor MŚP tworzone w nich regulacje" - napisał prezydent.
Przedstawiając swoją propozycję nowelizacji ustawy Duda wyszedł naprzeciw postulatom, które w czerwcu tego roku złożyli na jego ręce w Pałacu Prezydenckim uczestnicy Kongresu organizacji małych i średnich przedsiębiorstw.
"Strefa gospodarcza potrzebuje dobrych, przejrzystych, jednoznacznych uregulowań prawnych. Trzeba zwrócić baczną uwagę na to, na ile prawo wspiera, a na ile hamuje aktywność ekonomiczną obywateli, a zwłaszcza jak wpływa na koszty prowadzenia działalności gospodarczej" - wskazał Duda, zauważając, iż skutki nowych regulacji sektor MŚP odczuwa dotkliwiej niż duży biznes ze względu na nieporównywalnie mniejszą skalę działalności i mniejsze możliwości finansowe.
W ocenie prezydenta "ciągle mamy jeszcze w Polsce poczucie niewystarczającej doskonałości polityki państwowej i wewnętrznych regulacji dotyczących tego sektora. Staramy się jednak te problemy diagnozować i rozwiązywać, jesteśmy otwarci na doświadczenia innych i chętnie z nich korzystamy" - czytamy w liście głowy państwa do uczestników katowickiego kongresu.
"Zapewniam, że w kwestii promowania korzystnych dla sektora rozwiązań prawnych znajdą państwo we mnie swojego sojusznika" - napisał Duda, wyrażając chęć promowania przedsiębiorczości, szczególnie wśród ludzi młodych. Według prezydenta, silne ośrodki akademickie oraz wybitni absolwenci polskich uczelni tworzą szanse na rozwój innowacyjnych gałęzi gospodarki.
Duda przypomniał, że w Polsce mikro, małe i średnie firmy stanowią 99,8 proc. wszystkich przedsiębiorstw, a sektor MŚP generuje dwukrotnie większy wkład w PKB niż duże przedsiębiorstwa.
"Rzeczpospolita powinna wysyłać wyraźne sygnały, że zależy jej na upowszechnianiu przedsiębiorczości, na rozwoju nawet niewielkich, ale prężnych firm zakorzenionych w swoim społecznym otoczeniu, odwołujących się do wartości i tradycji kultywowanych w polskich rodzinach. Ważne jest podejście i styl działania państwa w relacjach z takimi podmiotami gospodarczymi" - ocenił Duda.
Prezydent przypomniał, że za miesiąc wręczy w Rzeszowie Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP. "Będę starał się, aby ten prestiżowy laur przyznawany był także firmom mniejszym i słabiej znanym opinii publicznej, które jednak mogą się pochwalić znaczącymi osiągnięciami w swoim lokalnym otoczeniu lub na rynkach zagranicznych" - zadeklarował.
Nawiązując do negocjowanej umowy o transatlantyckim partnerstwie w dziedzinie handlu i inwestycji między UE a Stanami Zjednoczonymi, Duda ocenił, że "temat ten musi być bardzo wnikliwie przeanalizowany - tak pod kątem szans, jakie wynikają z partnerstwa, jak i związanych z nim zagrożeń". Za istotne uznał zagadnienia współpracy gospodarczej w naszej części Europy, np. w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz otwierania się na rynki wschodnie - od Ukrainy po Chiny.
"Kontekst międzynarodowy jest dzisiaj szczególnie istotny - świat boryka się z problemami, które z punktu widzenia Polski mają olbrzymie znaczenie. Jednym z najpoważniejszych jest sytuacja na Ukrainie; pokojowe zakończenie tamtego konfliktu powinno należeć do priorytetów polskiej polityki" - napisał prezydent.
Duże nadzieje Duda wiąże z rządową strategią odpowiedzialnego rozwoju. "Strategia ta ma istotne znaczenie w kontekście rozważań o źródłach finansowania innowacyjności w działalności gospodarczej" - ocenił prezydent w liście. Przypomniał, że w Kancelarii Prezydenta, w ramach Narodowej Rady Rozwoju, działa grupa ekspertów, którzy będą wskazywać nowe zagadnienia istotne z punktu widzenia strategii rozwoju kraju oraz zgłaszać propozycje zmian.
PAP/ as/