Polska megatransakcja: Naspers sprzedał Allegro za 3,25 mld dolarów!
Naspers sprzedał serwis Allegro i Ceneo za 3,25 mld dol. funduszom private equity Cinven, Permira oraz Mid Europa - poinformowały spółki w komunikatach.
"Połączone doświadczenie Cinven, Permira i Mid Europa dostarczą nam wiedzy i "know-how" w rosnącym sektorze e-commerce oraz technologii biznesowych na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedział, cytowany w komunikacie, Przemysław Budkowski, prezes Allegro.
"Jesteśmy zadowoleni, że otrzymamy od nich wsparcie finansowe oraz dostęp do wiedzy sektorowej w celu dalszego rozwoju, jak również ich zaangażowanie inwestycyjne" - dodał.
Transakcja podlegać ma standardowym zgodom antymonopolowym.
Założone w 1999 r. Allegro ma ponad 20 mln zarejestrowanych użytkowników, którzy dokonują blisko 14 mln transakcji miesięcznie.
Fundusze private equity, które kupiły Allegro nie są inwestorami docelowymi, w perspektywie kilku lat będą chciały sprzedać biznes z zyskiem - uważają analitycy, z którymi rozmawiała PAP.
Dla Bartłomieja Goli, partnera generalnego SpeedUp Venture Capital Group, funduszu, który inwestuje w nowe technologie, transakcja jest pewnym zaskoczeniem. "Spodziewano się raczej, że kupcem będzie ktoś z branży, np. z Chin lub ewentualnie z Rosji - choć tu mógłby być problem polityczny" - mówi.
Jak podkreślił, spółkę kupują fundusze private equity, które nigdy nie są ostatecznym kupcem - one kupują tylko na pewien czas, żeby później odsprzedać z zyskiem.
"Kluczowym pytaniem jest teraz, jaką widzą dla siebie ścieżkę wyjścia i w jakiej perspektywie. To jest na tyle duża spółka, że nie ma na nią zbyt dużego rynku. Być może będą myślały o debiucie na giełdzie - raczej poza Polską. Od tego zależy, w którą stronę spółka pójdzie i jak będzie się rozwijała. Zwykle fundusze private equity starają się bardzo mocno +podkręcać+ część finansową spółki - tak zapewne będzie i w tym przypadku".
Według niego Naspers uzyskał bardzo dobrą cenę za Allegro. "Wyniki Allegro nie są wynikami publicznymi, ale jeżeli przyjmiemy, że Naspers kupił to osiem lat temu za połowę ceny, jest to dojrzała spółka, to uważam, że uzyskali bardzo dobrą cenę" - powiedział Bartłomiej Gola.
Wielkość transakcji robi wrażenie także na szefie działu analiz Haitong Banku Konradzie Księżopolskim. "Kwota jest imponująca" - ocenił. Według niego zakup dokonany przez fundusze inwestycyjne rodzi jednak zasadnicze pytania dotyczące przyszłości Allegro. Fundusze private equity są inwestorem przejściowym, a nie docelowym, strategicznym. W perspektywie kilku lat będą chciał wyjść z biznesu z zyskiem.
"Zobaczymy, jaki będą mieć pomysł na przyszłość Allegro, by uzyskać sensowny zwrot z inwestycji" - powiedział.
Jak podkreśla, dodatkowe pytanie dotyczy także tego, kto docelowo obejmie Allegro. Fundusze mogą próbować znaleźć inwestora strategicznego z branży e-commerce. Takim był serwis eBay, który jednak odpadł z wyścigu po Allegro. Teoretycznie zainteresowanym objęciem lidera na polskim rynku mógłby być Amazon, jednak - zdaniem Księżopolskiego - strategia tej spółki oparta jest na rozwoju organicznym, a nie przejęciach. Szanse mógłby mieć też potentat ze Wschodu - chiński serwis Alibaba.
"Pytanie, czy Amazon i Alibaba, skoro dziś nie były zainteresowane Allegro, będą zainteresowane kupnem na przykład za trzy lata" - zastanawia się analityk. Według niego, druga opcja na wyjście funduszy private equity z inwestycji to debiut giełdowy. Aby uzyskać dobrą cenę do tego czasu nowi właściciele Allegro muszą jednak pokazać lepsze wyniki spółki.
"Być może fundusze private equity mają już w swojej stajni jakieś biznesy e-commerce, które będą chciały dołożyć do tego biznesu, aby uzyskać efekt synergii. Być może dlatego fundusze porozumiały się, co do utworzenia konsorcjum, co nie jest częste" - powiedział. Niewykluczone też, że inwestorzy będą w typowy sposób "wyciskać biznes", optymalizować go i restrukturyzować. "Być może tam jest potencjał" - zastanawia się Księżopolski.
Według niego pewne jest, że fundusze kupujące spółkę za 3,25 mld dol. mają pomysł na biznes, jego wzrost i zwrot z inwestycji.
Zdaniem Księżopolskiego, jeśli "opcja giełdowa" byłaby rozważana za kilka lata, to byłaby to dobra wiadomość dla polskiego parkietu. "Biorąc pod uwagę wielkość Allegro, spółka na pewno stałaby się jedną z ciekawszych, mogłaby wejść do WIG 20, który jest obecnie mało atrakcyjny" - ocenił.
Drastycznych zmian w funkcjonowaniu Allegro nie spodziewa się Krzysztof Zieliński z firmy badawczej Gemius. "Działalność biznesowa firmy jest stabilna, a zmiana właściciela dla użytkowników serwisu - jeśli zostanie zachowana obecna polityka firmy - nie będzie miała znaczenia. Z drugiej strony Allegro to największy polski brand internetowy, obecny na rynkach międzynarodowych. Ciekawe, w którą stronę pójdą inwestorzy z Mid Europa Partners. Gdyby to byli inwestorzy tacy jak np. eBay, czy Alibaba, to można by powiedzieć, co się może wydarzyć" - powiedział PAP Zieliński.
Jak zauważył, inwestorzy, którzy kupili Allegro zainwestowali w Polsce także w Żabkę, Polskie Koleje Linowe, w LuxMed, czy Aster. Zieliński zwrócił też uwagę, że Naspers dzięki sprzedaży Allegro prawie dwukrotnie zarobił na tej transakcji. "Allegro zostało kupione za 1,2 mld euro, a sprzedane za 3,2 mld dolarów. Bardzo +przyjemny+ zwrot z inwestycji" - dodał.
Zaznaczył, że kiedy Naspers kupił Allegro 8 lat temu, to rynek e-commerce w Polsce był rynkiem "dużego wzrostu", obecnie jest to rynek ustabilizowany, którego Allegro jest liderem. "Trudno osiągać co roku wzrost przychodów powyżej 20 proc., a takich wyników oczekuje Napsters na nowych rynkach" - dodał.
PAP, sek