15 października rusza Europejski Tydzień Kodowania. Zobacz, gdzie możesz skorzystać z warsztatów za darmo
W ramach rozpoczynającego się właśnie Europejskiego Tygodnia Kodowania (15-23 października) kraje europejskie, biorące w nim udział organizują warsztaty, szkolenia i spotkania poświęcone nauce kodowania i programowania. Wśród nich jest i Polska: organizacje pozarządowe wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji promują ideę kodowania od najmłodszych lat. Zobacz, gdzie wspólnie ze swoim dzieckiem możesz rozpocząć przygodę z kodowaniem.
Tydzień Kodowania to wielkie święto programowania obchodzone w całej Europie. Celem inicjatywy jest zainteresowanie kodowaniem ludzi w każdym wieku i stworzenie dla nich przestrzeni, w której będą mogli postawić pierwsze kroki w tej dziedzinie.
Szereg wydarzeń odbędzie się w całej Polsce. Na stronie codeweek.org.pl można sprawdzić, gdzie w pobliżu odbywają się warsztaty, organizowane zarówno przez duże miasta, jak i gminy miejskie czy wiejskie. M.in. w Centrum Nauki Kopernik między 8 a 23 października najmłodsi mają szansę programować za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne, z wykorzystaniem robotów i specjalnych zestawów do kodowania muzyki czy z użyciem specjalnej maty edukacyjnej.
Jak podkreśla Ministerstwo Cyfryzacji, które objęło patronat nad wydarzeniem, spotkania odbywają się dzięki inicjatywom III sektora. Za darmo organizacje pozarządowe chcą uczyć dzieci i młodzież języka programowania, który uznawany jest przez specjalistów za „język przyszłości”.
Piotr Woźny, wiceminister cyfryzacji na jednej z debat chwalił pozarządowe organizacje: „Jako administracja mamy od kogo się uczyć, jeżeli chodzi o naukę kodowania. Jest mnogość inicjatyw, które absolutnie >>zawirusowały<< Polskę. To absolutny fenomen społeczny, to setki tysięcy dzieci, które uczą się poprzez łączenie gry, zabawy i nauki. To także olbrzymia ilość dobrych praktyk, wygenerowanych przez III sektor.”
Obecnie do projektu zgłoszonych jest już 583 warsztatów i szkoleń, ale liczba ta wciąż będzie rosła, ponieważ do programu można zgłaszać się także w trakcie jego trwania. W zeszłym roku Polska zajęła 2. miejsce (przed nami były tylko Włochy) pod względem liczby zorganizowanych inicjatyw. Według danych Komisji Europejskiej, w 2064 warsztatach, webinariach, pokazach i spotkaniach z ekspertami wzięło udział w sumie blisko 570 tys. osób. W tym roku Ministerstwo przewiduje wyższy wynik, a celem jest 1. miejsce.
NB