Informacje

Profil Zaufany: można już założyć za pośrednictwem serwisu internetowego banku

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 17 października 2016, 15:48

    Aktualizacja: 17 października 2016, 15:49

  • 5
  • Powiększ tekst

Korzystanie z usług e-administracji za pomocą Profilu Zaufanego do tej pory wymagało potwierdzenia tożsamości i wizyty w urzędzie. Od dzisiaj nie będzie to konieczne, bowiem szykuje się kolejna, ewolucyjna zmiana: za pośrednictwem kanałów elektronicznych banków oraz innych podmiotów prywatnych obywatel będzie mógł założyć swój Profil Zaufany i w ten sposób załatwić urzędowe sprawy, nie ruszając się z domu.

Korzystanie z Profilu Zaufanego do tej pory wymagało wstępnej weryfikacji i potwierdzenia tożsamości w urzędzie. Od dzisiaj nie będzie to konieczne - Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że założenie Profilu Zaufanego, (czyli podpisu elektronicznego, umożliwiającego załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu) będzie możliwe poprzez systemy elektorniczne instytucji prywatnych. Pierwszy z banków wdrożył już taką możliwość: jest to PKO BP.

W kolejnych tygodniach i miesiącach możliwość zakładania PZ będzie również dostępna za pośrednictwem 17 podmiotów, m.in. w pozostałych bankach i telekomach. Obecnie przystąpiły one do testów weryfikacyjnych. Co oznacza to dla klientów? Dogodność załatwiania spraw m.in. w ePUAP czy CEIDG w całości przez Internet (karta EKUZ, zakładanie działalności gospodarczej, sprawy w PUE ZUS, odpisy aktów z USC).

tytuł

Podczas konferencji minister cyfryzacji Anna Streżyńska przypomniała, że pół roku temu na warszawskiej giełdzie odbyło się podobne spotkanie w związku z Programem 500 Plus, do którego składanie wniosków umożliwiono także za pośrednictwem banków. Decyzja zaangażowania sektora bankowego w projekt okazała się wielkim sukcesem, bowiem drogą elektroniczną spłynęło w sumie około 600 tys. wniosków, z czego 95 proc. za pośrednictwem Internetu. Minister przypomniała, że już wtedy na Giełdzie Papierów Wartościowych padły słowa, zapowiadające początek drogi w usługach e-administracji i rychłe spotkanie informujące o kolejnych rozwiązaniach.

„Dziś w urzędach musimy stać w kolejce, przynieść dokumenty, często pochodzące z innych oddziałów. Zmierzamy do tego, aby zintegrować wszystkie systemy państwowe w taki sposób, żeby za pomocą Profilu Zaufanego można było wykonać każdą czynność od złożenia wniosku, wypłatę świadczenia po wydanie zaświadczenia i by odbywało się to bez wychodzenia z domu przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Profil Zaufany od dzisiaj to taki, z którym nie musimy udać się do autoryzowanej jednostki, po to, aby potwierdzić tożsamość jego właściciela. Do tej pory musieliśmy wypełnić wniosek i oddać go osobiście w urzędzie. Od teraz całą procedurę załatwimy przez Internet. Chcemy, aby było to rozwiązanie powszechne.”

Minister wyraziła także nadzieję, że „za pół roku znowu będziemy mieć okazję, by porozmawiać o nowych rozwiązaniach wirtualnego urzędu, działającego 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.” Anna Streżyńska przypomniała o zapowiadanym e-dowodzie i zaznaczyła, że „to wszystko jest już w trakcie opracowania”. Jak podkreśliła, jej celem jest całościowa realizacja założeń programu „Od papierowej do cyfrowej Polski” oraz uwolnienie potencjału gospodarczego i osobistego, który związany jest z usunięciem nadmiernych procedur, papierologii i zobowiązań względem różnych organów administracji, „tak by administracja działała w ramach państwa służebnego, a nie państwa restrykcyjnego”.

O realnych korzyściach dla przedsiębiorców i gospodarki mówił także obecny na sali wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki: „Bardzo się cieszę z otwarcia się urzędów administracji publicznej na obywatela za pośrednictwem biznesu, podmiotów gospodarczych. To dowód na to, że ufamy biznesowi i biznes ufa nam. Chcemy na wzajemnym zaufaniu zbudować najlepsze możliwe rozwiązania dla obywatela, który jest dla nas najważniejszy. Ważne, aby nie tracił czasu na zbędne czynności.” - podkreślił. Dodał, że „otwarciem na biznes, udostępnieniem usług, administracja pokazuje, że nie chce być władzą zamkniętą, ale otwartą na potrzeby ludzi, którzy nie chcą chodzić do urzędu, by załatwić każdą sprawę.”

Wicepremier podkreślił również, że: „Ten krok to mam nadzieję symboliczna zmiana relacji między obywatelem a urzędami, które mam zaszczyt nadzorować. Nie chcemy, żeby państwo było tylko władzą do której obywatele zwracają się czołobitnie, a wierzymy, że suwerenem są ludzie i to my od nich zależymy. Od ludzi zależy nasz sukces gospodarczy, jest to łańcuch współzależności. To od trójkąta: ludzie – administracja publiczna – przedsiębiorcy będzie zależał nasz sukces gospodarczy i nasza współpraca. To tutaj jest kapitał zaufania i uwolnienie czasu na dużo bardziej produktywne zajęcia dla zwykłych ludzi i dla przedsiębiorców. Tym samym mam nadzieję, że tworzymy nowy etap relacji pomiędzy ludźmi, a administracją.”

Minister podziękowała bankowi PKO BP, telekomom, Związkowi Banków Polskich oraz wszystkim podmiotom, które wyraziły chęć zaangażowania się w proces tworzenia Profilu Zaufanego dla obywateli za pośrednictwem swoich platform.

Prezes PKO BP, Zbigniew Jagiełło zaprezentował możliwości zakładania PZ poprzez kanał bankowości internetowej oraz poinformował, że rano przed oficjalną informacją o starcie usługi, skorzystało z niej już ponad 500 osób. „W ciągu kilku lat pozytywna presja doprowadzi, że każdemu z nas będzie łatwiej korzystać z usług e-administracji” - zakończył optymistycznie. Anna Streżyńska zapowiedziała także, że w planach ministerstwa jest zbudowanie jednej platformy, skupiającej całą e-administrację: „Pracujemy nad tym, żeby zintegrować usługi e-administracji. Pierwszym krokiem ma być budowa wspólnego portalu dla administracji państwowej, mającego warstwę informacyjną dla całego rządu i jednostek podległych oraz w połowie przyszłego roku warstwę usługową.” Jak powiedziała, portal w tej chwili ma roboczą nazwę: „gov.pl”. Profil Zaufany ma być więc tylko kolejnym krokiem i zapowiedzią rewolucji w usługach e-administracji.

Zapowiedziano również, że w najbliższych dniach Ministerstwo Cyfryzacji ogłosi konkurs na nową nazwę PZ, ponieważ „nazwa ta jest wyjątkowo nieszczęśliwa, nikt nie wie o co chodzi i czego dotyczy”.

NB

Powiązane tematy

Komentarze