Informacje

38 tys. Profili Zaufanych w PKO BP w niecały miesiąc

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 16 listopada 2016, 09:26

  • 0
  • Powiększ tekst

Klienci PKO Banku Polskiego do tej pory złożyli przez serwisy transakcyjne ponad 173 tys. wniosków o świadczenie z programu 500+. Użytkownicy iPKO i Inteligo założyli również ponad 38 tys. Profili Zaufanych, a 8,5 mln z nich ma dostęp do PUE ZUS.

Profil Zaufany to rodzaj elektronicznego dokumentu tożsamości, który pozwala bez wychodzenia z domu załatwić wiele spraw urzędowych. PZ pozwala przedsiębiorcom korzystać z funkcji PUE ZUS – rozliczać się przez bezpłatną aplikację ePłatnik, uzyskiwać online zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek i zaświadczenia płatnika składek ZUS Z-3. Dodatkowo, Profil Zaufany tworzony z poziomu serwisów transakcyjnych banku pozwala przez internet zarejestrować działalność gospodarczą w serwisie CEIDG i wypełnić wniosek CEIDG-1, który jest jednocześnie zgłoszeniem do naczelnika urzędu skarbowego (m.in. nadanie NIP), GUS (nadanie/weryfikacja REGON) oraz do ZUS (zgłoszenie płatnika składek) lub KRUS (zgłoszenia oświadczenia o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników). E-administracja oszczędza czas i pieniądze podatników.

Ale z Profilu Zaufanego mogą korzystać także osoby niebędące przedsiębiorcami. Zwykły obywatel poprzez profil wchodzi do e-urzędu, w którym może podpisywać dokumenty przekazywane przez Internet, składać wnioski o dowód osobisty dla siebie lub dziecka, zgłosić utratę lub zniszczenie dowodu osobistego, złożyć wniosek o przydatną podczas podróży kartę EKUZ (dokument uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie dowolnego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub EFTA; można go odebrać osobiście lub otrzymać pocztą), składać zawiadomienie o zbyciu zarejestrowanego pojazdu , itd.

Dostęp do Profilu Zaufanego poprzez PKO BP został uruchomiony na początku ostatniej dekady października.

MS

Powiązane tematy

Komentarze