Informacje

Od lewej: członek zarządu PWPW Robert Malicki, prezes PWPW Piotr Woyciechowski oraz prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski, podpisali ramowe porozumienie o współpracy, fot. PAP/Rafał Guz (3)
Od lewej: członek zarządu PWPW Robert Malicki, prezes PWPW Piotr Woyciechowski oraz prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski, podpisali ramowe porozumienie o współpracy, fot. PAP/Rafał Guz (3)

Krok bliżej do Polski cyfrowej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 października 2016, 15:55

    Aktualizacja: 21 października 2016, 20:22

  • 4
  • Powiększ tekst

Porozumienie o współpracy pomiędzy Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A. a Pocztą Polską i spółką Poczty Polskiej Usługi Cyfrowe - Envelo zostało podpisane dzisiaj w formie listu intencyjnego. Zakłada ono współpracę podmiotów z zakresie cyfryzacji państwa i wprowadzenia m.in. cyfrowego podpisu, z którego będą mogli korzystać wszyscy obywatele. Dla Polaków będzie to oznaczało także m.in. tańsze korzystanie z usług pocztowych.

Szefowie spółek: PWPW – Piotr Woyciechowski, Przemysław Sypniewski z Poczty Polskiej oraz Paweł Usidus z Poczty Polskiej Usługi Cyfrowe Envelo podpisali list intencyjny o trójstronnej współpracy w ramach założenia budowy Polski cyfrowej. Czego konkretnie dotyczy dokument? Głównie założeń dotyczących dostarczenia elektronicznego podpisu
obywatelom.

W ramach podpisanej umowy zostaną powołane wspólne zespoły zadaniowe, złożone z przedstawicieli stron. Na razie nie wiadomo jeszcze, ile będą wynosić koszty wdrożenia nowych założeń. Pracownicy Poczty Polskiej mają m.in. otrzymać nowe legitymacje, „praktycznie niemożliwe do podrobienia” - z możliwością zainstalowania podpisu kwalifikowanego, z nowymi zabezpieczeniami, które mają zapobiec ich fałszowaniu. PWPW ma także przeprowadzić specjalistyczne szkolenia dla pracowników i partnerów Grupy Poczty Polskiej z zakresu weryfikacji i autentyczności legitymacji.

Pracownikom, partnerom Spółek PP oraz osobom prywatnym ma być dostarczona w krótkim czasie usługa certyfikacyjna Sigillum – taka jak kwalifikowany i niekwalifikowany podpis elektroniczny oraz kwalifikowany znacznik czasu.

Piotr Woyciechowski, prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych tak skomentował sprawę: „W obecności państwa podpisujemy porozumienie, stanowiące charakter listu intencyjnego, będącego współpracą pomiędzy PWPW, Pocztą Polską a Envelo, które ma za zadania inaugurację działalności w nowym obszarze, związanym z cyfryzacją Polski.” Podkreślił także, że „to nowa płaszczyzna związana z e-usługami na zasadzie wzajemności”.

Prezesi podpisujący porozumienie podkreślili, że jest to „mały, ale znaczący krok w rewolucji cyfrowej Polski” oraz, że znacząco ułatwi on kontakt między administracją publiczną a obywatelem, ale także i z biznesem.

NB

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze