ARiMR wyjaśnia podejrzenia CBA
W związku z komunikatem Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 22.11 2016 r., Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że nie była jak dotąd oficjalnie informowana o podejrzeniu popełnienia przestępstwa lub naruszenia prawa przez byłych lub obecnych pracowników ARiMR w związku z przyznaniem wsparcia jednej z grup producentów, działających w woj. wielkopolskim, w ramach mechanizmu pomocy finansowej wstępnie uznanym grupom producentów owoców i warzyw.
W październiku 2016 r. na wniosek Delegatury CBA w Poznaniu, ARiMR przekazała skany dokumentacji z audytów przeprowadzonych w Polsce przez Europejski Trybunał Obrachunkowy, dotyczących wdrażania mechanizmu pomocy dla wstępnie uznanych grup producentów. Sprawa dotyczy okresu działalności poprzedniego kierownictwa ARiMR.
Z komunikatu CBA wynika, iż Biuro złożyło do Prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez obecnego wicemarszałka woj. wielkopolskiego, który w 2011 r. zdecydował o wpisaniu do rejestru wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw podmiotu, który nie powinien zostać uznany, ze względu na stworzenie tzw. sztucznych warunków do jego powstania. W wyniku tego grupa uzyskała możliwość wystąpienia do ARiMR o finansowanie na poczet ponoszonych przez nią kosztów administracyjnych i inwestycyjnych.
Należy przypomnieć, że od 1 stycznia 2006 r. organem uprawnionym do wydawania decyzji o wstępnym uznaniu grup producentów owoców i warzyw, które następnie korzystały z mechanizmu pomocy finansowej z udziałem funduszy Unii Europejskiej, byli marszałkowie województw. ARiMR nie posiadała uprawnień do kontrolowania prawidłowości tych decyzji. Z dniem 3 października 2015 r. kompetencje w zakresie rejestrowania grup producentów zostały przekazane Agencji Rynku Rolnego. Zmiana organu uprawnionego do rejestracji grup była skutkiem ustaleń audytów Europejskiego Trybunału Obrachunkowego oraz Komisji Europejskiej z wdrażania mechanizmu pomocy dla wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw, który wykazał szereg nieprawidłowości popełnianych przez marszałków przy wstępnym uznawaniu grup producentów.
Ustalona dotychczas suma korekt finansowych nałożonych przez Komisję Europejską na Polską za nieprawidłowości we wdrażaniu mechanizmu pomocy wstępnie uznanym grupom producentów owoców i warzyw za lata 2009 - 2013 r. wynosi 186 454 397, 24 EUR. Od tego, jak Komisja oceni realizację przez Polskę programu naprawczego, będzie zależało, czy zostaną nałożone kolejne kary finansowe.
ARiMR nie posiada informacji o tym, na czym według CBA, miałby polegać przestępczy udział pracowników Agencji w spowodowaniu uzyskania nienależnych korzyści przez grupę producentów z woj. wielkopolskiego. Po ich formalnym uzyskaniu z CBA lub Prokuratury Agencja przeprowadzi wewnętrzne postępowanie wyjaśniające w sprawie oraz wobec związanych z nią pracowników agencji.
W wyniku audytu przeprowadzonego na początku roku, obecne kierownictwo ARiMR skierowało niektóre sprawy do organów ścigania, a inne są na etapie wyjaśnień wewnętrznych w Agencji.