Informacje

Fot. Fratria/Julita Szewczyk
Fot. Fratria/Julita Szewczyk

Banki zapłaciły 2,3 mld zł podatku bankowego

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 grudnia 2016, 13:35

  • 4
  • Powiększ tekst

** Od stycznia do września banki zapłaciły 2 mld 331 mln zł dodatkowej daniny z tytułu podatku bankowego - poinformowano na konferencji Związku Banków Polskich.

ZBP zorganizował w środę konferencje podsumowującą rok w sektorze bankowym. Z przedstawionych danych wynika m.in, że wzrosły fundusze własne sektora z 159,1 mld zł na koniec 2015 roku do 172,7 mld zł. **

Obniżył się poziom kredytów zagrożonych w portfelu banków z 6,6 proc. do 6,4 proc na koniec września. Wzrosła liczba klientów indywidualnych o blisko 8 proc., do poziomu 15,2 mln.

Cały czas wzrasta - poinformowali też przedstawiciele ZBP - popularność bankowości internetowej. W II kwartale liczba klientów mających podpisana umowę umożliwiającą korzystanie z bankowości internetowej w stosunku do 2015 roku wzrosła o ponad 12,5 proc. i przekroczyła granicę 31,2 mln użytkowników.

Pogorszyły się natomiast, według danych ZBP na podstawie Monitora Bankowego, nastroje wśród bankowców. O 17 pkt. proc. (do 28 proc.) spadła liczba osób pozytywnie oceniających sytuację w kończącym się roku. Także aż 43 proc. badanych uznało rok 2016 za gorszy od 2015. Tak złe wyniki badań nastrojów były tylko w 2009 roku, po wybuchu kryzysu finansowego - zwraca uwagę ZBP w swojej informacji.

W ocenie bankowców największy wpływ na wyniki banków mają: obciążenia podatkowe, problem kredytów walutowych i wzrost nieufności. Z zaprezentowanych danych wynika także, że w 2016 roku zmalała liczba rachunków osób prowadzących działalności gospodarczą oraz liczba indywidualnych lokat.

W 2016 roku największym źródłem zysków sektora bankowego była redukcja kosztów oraz przychody z opłat i prowizji - podał ZBP. Wynik z tytułu opłat i prowizji spadł jednak o ponad 5,5 proc., czyli o 577 mln zł.

Dla nas to był rok niezmiernie trudny z uwagi na ilość obciążeń nałożonych na sektor bankowy - powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. Dodał, że ma na myśli np. podatek bankowy, podwyższenie domiarów kapitałowych i konieczność wykorzystania części środków z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Prezes Związku Banków Polskich poinformował również o zadaniach powstałej Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Finansowego. Ma się ona zajmować "standaryzacją procesu nabywania kompetencji zawodowych", ochroną konsumentów, umacnianiem bezpieczeństwa obrotu oraz powiększaniem konkurencyjności polskich podmiotów finansowych. Została utworzona z inicjatywy ZBP, Warszawskiego Instytutu Bankowości oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń, w jej składzie reprezentowanych jest 25 podmiotów, a przewodniczy radzie właśnie Pietraszkiewicz.

PAP, MS

Powiązane tematy

Komentarze