Informacje
Źródło:Opel.pl
Źródło:Opel.pl

Porozumienie płacowe w gliwickiej fabryce Opla

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 3 stycznia 2017, 11:59

  • Powiększ tekst

Związki zawodowe działające w General Motors Manufacturing Poland podpisały z pracodawcą porozumienie płacowe na lata 2017-2020. Wyższe wynagrodzenia pracownicy gliwickiej fabryki Opla otrzymają od stycznia tego roku - podała we wtorek śląsko-dąbrowska Solidarność.

Zgodnie z porozumieniem, w tym roku płace zasadnicze pracowników spółki mają wzrosnąć o 4,2 proc., a wraz z wypłatą za marzec załoga otrzyma tysiąc złotych premii. W przyszłym roku podwyżka w gliwickim Oplu będzie miała charakter kwotowy - wynagrodzenie każdego pracownika, poza kadrą zarządzającą, ma wzrosnąć o 350 zł. Natomiast w latach 2019-20 wynagrodzenia zasadnicze mają zwiększyć się o 4,5 proc., a załoga - podobnie jak w tym roku - otrzyma dodatkowe świadczenia w wysokości tysiąca złotych, z wypłatą za marzec.

Szef Solidarności w spółce Mariusz Król ocenił, że zawarte porozumienie spełnia oczekiwania załogi. Związkowcy wyliczyli, że dzięki wynegocjowanym zapisom wynagrodzenie zasadnicze pracownika produkcyjnego z dłuższym stażem pracy wzrośnie w najbliższych czterech latach o ok. 1050 zł. Podwyżka płacy zasadniczej spowoduje też zwiększenie wysokości premii wypłacanej w gliwickim Oplu co pół roku.

Porozumienie płacowe między związkowcami a pracodawcą to kolejny wieloletni dokument w gliwickim zakładzie. Według związkowców taki sposób regulowania wzrostu płac jest korzystny dla pracowników, ponieważ zasady, wysokość i terminy podwyżek są dzięki temu przejrzyste w dłuższym horyzoncie czasowym.

Oprócz porozumienia płacowego związki zawodowe zawarły też z dyrekcją fabryki porozumienie dotyczące wprowadzenia dodatkowych 5 minut płatnej przerwy w pracy. Dotychczas w zakładzie były dwie przerwy dziennie, trwające 12 i 18 minut. Odtąd mają być trzy przerwy: dwie po 10 minut i jedna 15-minutowa.

General Motors Manufacturing Poland zatrudnia ok. 4,1 tys. pracowników. Gliwicka fabryka produkuje Opla Astrę hatchback V generacji, Astrę sedan IV generacji, Astrę GTC oraz kabriolety Cascada.

Ubiegły rok był dla GMMP rekordowy pod względem wielkości produkcji. Z linii produkcyjnych zjechało 201 tys. samochodów, najwięcej w 18-letniej historii zakładu. Wzrost produkcji to głównie efekt dużego popytu na wytwarzany w Gliwicach model Astra piątej generacji.

W 2015 r. gliwicka fabryka wyprodukowała ponad 169,4 tys. samochodów kilku modeli, o 53 proc. więcej niż rok wcześniej. Ubiegłoroczna wielkość produkcji rzędu 201 tys. aut oznacza, w odniesieniu do 2015 r., wzrost o 18,6 proc.

Według przedstawicieli fabryki utrzymujący się popyt na Astrę pozwala prognozować, że również 2017 rok będzie dobry dla zakładu, a produkcja może ponownie osiągnąć poziom ok. 200 tys. aut. Opel Astra cieszy się powodzeniem w Europie i mocno winduje sprzedaż marki; ma również największy udział w produkcji gliwickiej fabryki. Nowa generacja Astry to jeden z bestsellerów w ofercie Opla - od debiutu rynkowego firma otrzymała już ponad 320 tys. zamówień na kompaktową Astrę hatchback oraz Astrę Sports Tourer.

Zakład General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach rozpoczął działalność w 1998 r. Obecnie składa się z trzech oddziałów: zakładu produkcji samochodów osobowych w Gliwicach, zakładu produkcji silników w Tychach oraz Centrum Usług Wspólnych. GMMP jest integralną częścią firmy Opel. Centrala GMMP znajduje się w Gliwicach. Zakład Opla należy do największych pracodawców w regionie oraz do największych polskich eksporterów. Maksymalne zdolności produkcyjne fabryki to ok. 207 tys. aut rocznie.

oprac SzSz (PAP)

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych