Spowolnienie wzrostu PKB było przejściowe. Bardzo dobre prognozy dla polskiej gospodarki
Zdaniem analityków PKO BP, bardzo dobre wyniki niemieckiego eksportu mogą wskazywać że również i dane z polskiego eksportu okażą się korzystne. Z odczytu wskaźników za listopad, wynika że niemiecki eksport wzrósł w listopadzie aż o 5,6 proc. r/r vs –3,9 proc. r/r w październiku przy wyraźnym wzroście dynamiki eksportu do strefy euro oraz do krajów spoza UE.
Przy silnej korelacji niemieckiego i polskiego eksportu, można śmiało wnioskować, że odczyty wskaźników polskiego eksportu będą wyższe (oczekiwana wartość to 16 mld EUR,powyżej szacunków 15,4 mld EUR).
Mocny wzrost PMI w Niemczech (i na świecie) oraz odbicie produkcji u kooperantów sugerują, że w niemieckim przemyśle następuje ożywienie, a to w konsekwencji przełoży się również na wzrost zamówień u polskich kooperantów.
Finalny odczyt inflacji CPI w Czechach będzie wskazówką nt. źródeł wzmocnienia presji inflacyjnej w regionie. Wstępne dane opublikowane w poprzednim tygodniu przez niemiecki urząd statystyczny wskazały na silny wzrost cen żywności i paliw. Podobna struktura wzrostu inflacji w Czechach (oraz w Polsce - dane w piątek) oznaczałaby, że na razie wzrost inflacji w regionie wynika głównie z czynników zewnętrznych, co pozwoliłoby bankom centralnym (w tym RPP) utrzymywać łagodną politykę pieniężną.
Do tych dobrych danych dla polskiej gospodarki trzeba dodać informację o nadwyżce fiskalnej samorządów po 11 miesiącach ub.r. (19,1 mld zł). To potwierdza szacunek redukcji deficytu fiskalnego (ESA) w 2016 r. do -2,2 proc. PKB.
Wszystko to świadczy o przejściowym charakterze spowolnienia wzrostu PKB w Polsce i dobrych prognozach w nadchodzących miesiącach dla polskiej gospodarki