Informacje

Optymistyczny wydźwięk publikacji danych PKB za 2016 r.

br

  • Opublikowano: 31 stycznia 2017, 11:53

  • 0
  • Powiększ tekst

Opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny dane o PKB za 2016 r. ukształtowały się na poziomie nieco wyższym wobec prognoz ekonomistów Banku Ochrony Środowiska, którzy przewidywali ten wzrost na poziomie 2,7 proc. r/r – napisali w komentarzu analitycy BOŚ.

Ich zdaniem wzrost PKB w IV kw. 2016 r. będzie wahał się w granicach 2,4-2,5 proc. licząc rok do roku.

W minionych latach GUS, przy okazji publikacji rocznego wskaźnika PKB, nie rewidował wyników za okres I-III kw. Przy założeniu, że taka sytuacja miała miejsce także w przypadku opublikowanych dziś danych, na podstawie tych informacji można oszacować wynik wzrostu PKB oraz głównych jego składowych w IV kw. 2016 r. Według tych szacunków dynamika PKB w IV kw. wyniosła ok. 2,4 proc. - 2,5 proc. r/r (potencjalne wyniki w przedziale 2,4 proc. - 2,7 proc. r/r), utrzymując się w pobliżu wyniku za III kw. - czytamy w komentarzu do wyników GUS.

Jak dodają, mimo że dynamika wzrostu PKB mogłaby wskazywać na utrzymanie słabszego tempa wzrostu aktywności gospodarki, to należy mieć na uwadze bardzo wysoką bazę odniesienia dla danych z IV kw 2016r. Utrzymanie rocznej dynamiki wzrostu PKB na poziomie z III kw. wymagało solidnego przyspieszenia wzrostu w ujęciu kwartalnym. Tym samym, opublikowane dziś dane nt. wzrostu PKB należy uznać za korzystne, gdyż potwierdzają oczekiwania ożywienia aktywności gospodarki w trakcie 2017 r.

Ekonomiści z BOŚ zwracając jednak uwagę na to, że struktura danych w poszczególnych kategoriach nie pozwala na nadmierny optymizm, co do dynamicznego ożywienia wzrostu. I jak piszą w komentarzu choć w IV kw. dynamika inwestycji nieco poprawiła się, to wciąż kształtowała się na bardzo słabym poziomie, szczególnie wobec sygnałów wyraźnie lepszych inwestycji publicznych.

Ponadto najprawdopodobniej za bardzo dobre wyniki aktywności w IV kw. 2016 r. odpowiadał dość silny wzrost kontrybucji zapasów. Inaczej niż w minionych kwartałach, wysokiej kontrybucji zapasów nie towarzyszyła najprawdopodobniej ujemna kontrybucja eksportu netto poprzez silniejszy wzrost importu. Biorąc pod uwagę: - powszechne oceny poprawy popytu zagranicznego (raport NBP dot. koniunktury w przedsiębiorstwach, dane dot. aktywności gospodarczej w strefie euro i na świecie), - stabilny i silniejszy popyt konsumpcyjny, - poprawiające się powszechnie wskaźniki koniunktury w krajowej gospodarce, nie sądzimy aby silniejszy wzrost zapasów pod koniec 2016r. zwiastował silniejsze ograniczenie aktywności gospodarczej w nadchodzących kwartałach – napisali w komentarzu.

W ich ocenie z początkiem roku wzrost aktywności może być mniej spektakularny niż w dwóch ostatnich miesiącach 2016 r. Ten efekt będzie ograniczał skalę wzrostu rocznej dynamiki PKB w I kw. 2017 r.

Szacujemy, że w I poł. 2017 r. aktywność krajowej gospodarki będzie nadal wspierana przez podwyższoną dynamikę wzrostu spożycia gospodarstw domowych. W II poł. roku przy już wyższej bazie odniesienia (silny wzrost dochodów gospodarstw domowych od połowy 2016r.) dynamika wzrostu konsumpcji będzie stopniowo powracać do poziomu 3,0 proc. r/r. W trakcie 2017 r. oczekujemy z kolei utrzymania stabilnych wyników sprzedaży na eksport, przy stabilizującej się sytuacji gospodarczej na świecie. Prognozujemy, że w 2017 r. wzrost PKB przyspieszy do 3,3 proc. r/r. - napisali w komentarzu.

Czytaj także: PKB w 2016 r. wzrósł realnie o 2,8 proc.

Powiązane tematy

Komentarze