Informacje

Markit: wzrósł wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 1 lutego 2017, 10:38

  • 0
  • Powiększ tekst

Wskaźnik PMI dla Polski w styczniu wzrósł do 54,8 pkt. z 54,3 pkt. w grudniu i wobec prognozy 54,1 pkt. - podał Markit. Z badania wynika, że w styczniu tempo wzrostu wielkości produkcji w sektorze przemysłowym przyspieszyło trzeci miesiąc z rzędu i było najszybsze od lutego 2014.

Wzrost wskaźnika PMI Polski dla przemysłu ukazuje ogólną poprawę kondycji polskiego biznesu - oceniają ekonomiści. Zwracają uwagę, że jednocześnie wiele wskazuje na to, że ceny będą rosły, co może wzmagać oczekiwania na podwyżki stóp ze strony Rady Polityki Pieniężnej.

Produkcję wspierał wzmożony napływ nowych zamówień oraz dalsza redukcja zaległości produkcyjnych. Mimo to, liczba zaległych zleceń spadła na początku roku tylko nieznacznie" - napisano w komentarzu Markit.

Na początku roku tempo wzrostu liczby nowych zamówień było najszybsze od lipca 2015. Natomiast tempo wzrostu poziomu zatrudnienia zwolniło od grudnia, ale było wciąż silne.

Z badania wynika, że nowe dane dotyczące nastrojów producentów odnośnie przyszłej produkcji wykazały w styczniu wysoki optymizm.

Prognozy były najlepsze od kwietnia 2016, co polskie firmy uzasadniały zwiększonym popytem na ich produkty na rynku krajowym oraz na rynkach zagranicznych, a także inwestycjami w zdolności produkcyjne - napisano.

"Raport Markitu wskazuje, że managerowie logistyki bardzo optymistycznie oceniali kondycję polskiego przemysłu na początku 2017 r. Pozytywnie należy ocenić dynamiczny wzrost produkcji oraz pozytywne trendy dotyczące napływu zamówień. Odczyt PMI pozytywnie rokuje dla wyników przetwórstwa w styczniu, przy czym należy mieć świadomość, że na odczycie produkcji przemysłowej mogą ciążyć słabe wyniki górnictwa oraz sekcji +wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - napisał w komentarzu Adam Antoniak z Banku Pekao.

Jednocześnie utrzymuje się presja inflacyjna. Biorąc pod uwagę wzrost cen producentów oraz przyspieszenie inflacji HICP, oczekujemy wzrostu inflacji CPI w Polsce w styczniu w okolice dolnej granicy odchyleń od celu NBP (1,5 proc.) - dodał.

Na poprawę kondycji polskiego przemysłu i rosnącą presję inflacyjną zwracają również uwagę ekonomiści BZ WBK.

Wzrost wskaźnika ukazuje ogólną poprawę kondycji polskiego biznesu od marca 2015 r. Wynika to głównie z mocnego wzrostu produkcji, której tempo wzrostu było najszybsze od trzech lat. Ponadto, subindeks nowych zamówień sięgnął najwyższego poziomu od lipca 2015 r. Z drugiej jednak strony, presja inflacyjna wciąż pozostaje - napisali w komentarzu ekonomiści BZ WBK.

SzSz(PAP)

Powiązane tematy

Komentarze