Informacje

Kolejne umowy kredytów we frankach zakwestionowane przez UOKiK

br

  • Opublikowano · 16 lutego 2017, 11:32

  • 0
  • Tagi: banki kredyt hipoteczny UOKiK
  • Powiększ tekst

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedozwolone klauzule zawarte w 3 umowach zawartych z bankiem Raiffeisen Bank Polska. Chodzi o umowy kredytu hipotecznego indeksowanego frankiem szwajcarskim – poinformował UOKiK.

Chodzi o postępowania toczące się przed warszawskimi sądami, konsumenci pozwali Raiffeisen Bank Polska o zwrot opłat pobranych w oparciu o niedozwolone klauzule.

Kredytobiorcy, we wnioskach skierowanych do UOKiK, zakwestionowali klauzule obejmujące indeksacje kwoty i rat kredytu. Zdaniem urzędu, postanowienia zawarte w umowie pozwalają bankowi na jednostronne ustalanie w tabelach kursów kupna i sprzedaży franka szwajcarskiego, po których przelicza kwotę kredytu i rat kapitałowo-odsetkowych. Konsumenci nie są informowani na jakiej podstawie określa je Raiffeisen Bank Polska. Jest to wykorzystanie uprzywilejowanej pozycji jaką ma bank jako profesjonalista i silniejsza strona umowy. Dlatego prezes UOKiK uznał te klauzule za niedozwolone i sprzeczne z dobrymi obyczajami – czytamy w komunikacie.

W ocenie prezesa UOKiK, uznanie przez sąd podważanych postanowień umowy zawartej z bankiem za niedozwolone może oznaczać, że cała umowa będzie nieważna. Dzieje się tak, ponieważ szkodliwe dla konsumenta postanowienia nie obowiązują od momentu zawarcia umowy. Do unieważnienia umowy może dojść jedynie w sytuacji, gdy konsument zaakceptuje takie rozwiązanie.

Czytaj także: Banki ustalają wysokość rat kredytów frankowych według własnego widzimisię

Komentarze