Informacje

Słowik: w ramach planu Junckera chcemy uruchomić inwestycje warte miliardy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 21 marca 2017, 13:18

  • 0
  • Powiększ tekst

Ministerstwo Rozwoju zakłada, że w ramach planu Junckera w tym, bądź w przyszłym roku, uruchomi inwestycje o wartości kilkudziesięciu mld zł - poinformował we wtorek wiceszef resortu rozwoju Witold Słowik.

Wiceminister brał udział we wtorkowej uroczystości podpisania finansowania budowy Trasy Łagiewnickiej w Krakowie przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

EBI udzieliło kredytu w wysokości 400 mln zł (ok. 93 mln euro), z kolei Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) zapewnił wsparcie w wysokości 298 mln zł (69,3 mln euro). Blisko 4-kilometrowa arteria na południu Krakowa ma odciążyć centrum miasta od nadmiernego ruchu samochodowego. Jednym z ważniejszych elementów inwestycji będzie też linia tramwajowa. Wartość inwestycji to blisko 1 mld zł.

Kredyt udzielony przez EBI jest objęty gwarancją w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS) - jednego z filarów Planu inwestycyjnego dla Europy opracowanego przez Komisję Europejską pod kierownictwem Jean-Claude'a Junckera.

Wiceminister Słowik podkreślił, że Polska podpisała 11 umów finansowanych w ramach EFIS, których wartość przekracza 11 mld zł. Udział EBI, to ponad 4 mld zł.

Polska ma już 15 decyzji komitetu inwestycyjnego EFIS w zakresie finansowania polskich przedsięwzięć, których globalna wartość, to ok. 18 mld zł, z udziałem EBI - ponad 6 mld zł - dodał.

Wiceszef resortu rozwoju przypomniał, że w ramach przyjętej przez rząd Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju to właśnie EFIS jest głównym źródłem finansowania inwestycji rozwojowych w naszym kraju.

Słowik zapowiedział, że w tym bądź następnym roku ministerstwo w ramach planu Junckera chce uruchomić inwestycje warte kilkadziesiąt miliardów złotych. Wskazał, że łączna wartość 33 zgłoszonych projektów rządowych to 77 mld zł.

Powołany dwa lata temu EFIS, nazywany potocznie planem Junckera ma wygenerować inwestycje w unijną gospodarkę o wartości 500 mld euro do 2020 r. Oparty jest na systemie gwarancji mających przyciągać inwestorów do wyłożenia środków na bardziej ryzykowne projekty.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze