Informacje

Eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski przekroczy 25,5 mld euro w 2017 r.

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 25 kwietnia 2017, 12:05

  • 1
  • Powiększ tekst

Eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski przekroczy po raz pierwszy w historii poziom ponad 25,5 mld euro, wynika z raportu AutomotiveSuppliers.pl. W styczniu br. miał miejsce wzrost o 18 proc. r/r, najwyższy od sierpnia zeszłego roku.

Wzrost dotyczył nie tylko trzech głównych grup (części i akcesoriów, samochodów osobowych i towarowo-osobowych, silników wysokoprężnych), ale m.in. samochodów ciężarowych (co należy wiązać z rosnącą produkcją pojazdów w fabryce VW we Wrześni). W sumie 'na plus' było 9. z 10. analizowanych grup produktów motoryzacyjnych - czytamy w raporcie.

Dobre wyniki sektora motoryzacyjnego w kolejnych dwóch miesiącach I kwartału br. (wzrost produkcji samochodów m.in. w Niemczech i Czechach, wyższa liczba rejestrowanych aut w krajach Unii Europejskiej) to pomyślny prognostyk dla producentów z tej branży w Polsce, podano także.

Niezmiennie najistotniejszym elementem eksportu przemysłu motoryzacyjnego z naszego kraju pozostają części i akcesoria. Ich udział w styczniu br. wzrósł do 45,7 proc. całości eksportu branży. Warto zaznaczyć, że wzrost procentowy eksportu komponentów na takie rynki Europy Środkowo-Wschodniej jak Czechy, Węgry i Słowacja wyniósł od 20 do 25 proc., czyli więcej niż średnia (ponad 19 proc.) - czytamy w raporcie.

W styczniu br. eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski osiągnął wartość niespełna 2 mld euro. To aż o 17,98 proc. więcej (+304 mln euro) w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku, podano także.

Eksport do największego odbiorcy jakim są Niemcy (29,82 proc. udziału w całości eksportu) wzrósł o ponad 14 proc. (dynamika 114,30 proc.). Kolejnymi rynkami zbytu były: Włochy (9,44 proc. całości, dynamika 106,94 proc.) i Czechy (8,96 proc., dynamika 125,35 proc.) - czytamy również.

Nadal o wynikach eksportu branży motoryzacyjnej decydują trzy grupy produktów: części i akcesoria, samochody osobowe i towarowo-osobowe oraz silniki wysokoprężne. W styczniu br. przypadło na nie 82,68 proc. całości eksportu branży, o 0,37 proc. mniej niż rok wcześniej, podsumowano. AutomotiveSuppliers.pl, jest firmą, która od 2008 r. monitoruje przemysł motoryzacyjny w Polsce i w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Na podst. ISBNews

Powiązane tematy

Komentarze