Informacje

35 mln zł na powołanie nowego instytutu badawczego. Rusza konkurs Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 28 kwietnia 2017, 13:43

  • 0
  • Powiększ tekst

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej uruchomiła trzeci otwarty konkurs w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB). W sumie o środki w wysokości 140 mln zł mogą się ubiegać wybitni uczeni z całego świata, którzy chcieliby założyć w Polsce autonomiczne instytucje badawcze i prowadzić w nich innowacyjne badania.

Na jedną nowo powstałą instytucję badawczą można otrzymać finansowanie w wysokości co najmniej 35 mln zł. Środki te mają sfinansować badania prowadzone przez kilka grup badawczych w pierwszych pięciu latach funkcjonowania instytucji. Do końca 2020 r. Fundacja zamierza przeznaczyć znaczne środki na rozwój co najmniej 10 jednostek realizujących MAB, w których zatrudnienie znajdzie w sumie nawet 500 młodych i doświadczonych badaczy z Polski i z zagranicy.

Naszym nadrzędnym celem jest stworzenie w Polsce warunków do uprawiania nauki na światowym poziomie – mówi prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Bardzo nam zależy, aby w dłuższej perspektywie program MAB krzewił kulturę jakości w Polsce i przyczynił się do wzrostu pozycji polskiej nauki na świecie.

Do konkursu mogą się zgłosić: indywidualny naukowiec, tandem złożony z naukowców zamierzających prowadzić grupy badawcze lub tandem złożony z jednego lidera grupy badawczej i jednego naukowca o kompetencjach menedżerskich.

Wnioskodawcy proponują zarówno temat badań, jak i przedstawiają pomysł na organizację całej jednostki i wizję jej przyszłości. W konkursie oceniania jest oryginalność i innowacyjność przedstawionego programu badawczego. W założeniach programu przewidziano też, że w trakcie projektu jednostka realizująca MAB musi rozwijać partnerstwo gospodarcze.

Nabór wniosków ma trzy etapy. Termin złożenia pierwszej części wniosku upływa 30 czerwca br. Każdy wniosek podlega trzyczęściowej ocenie merytorycznej dokonywanej przez zagranicznych ekspertów zasiadających w dwóch panelach: naukowo-gospodarczym oraz interdyscyplinarnym, jak i recenzentów.

SzSz

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze