Informacje

Prezes KGHM jest umiarkowanie optymistyczny jeśli chodzi o ceny miedzi w tym roku

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • 8 maja 2017
  • 14:49
  • 0
  • Tagi: giełda KGHM miedź srebro surowce
  • Powiększ tekst

Obecna sytuacja makroekonomiczna pozwala na umiarkowany optymizm co do cen miedzi, uważa prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki.

Sytuacja pozwala na optymizm. Możemy oczekiwać, że 2017 będzie lepszy, jeśli chodzi o notowania miedzi i srebra - powiedział Domagalski-Łabędzki podczas konferencji prasowej.

Dodał, że obecne ceny oscylujące wokół poziomu 5500 USD/t pozwalają na zachowanie stabilności finansowej grupy.

Fundamentalnie nie widać poważnych obaw, żeby ceny mogły zejść poniżej 5000 USD/t, który jest bezpieczną granicą - powiedział prezes.

Jego zdaniem, nie ma fundamentalnych obaw, co do pogorszenia koniunktury w Chinach.

Czynnikiem, który mógłby pomoc, byłoby uruchomienie dużego programu infrastrukturalnego w USA, ale nawet jeśli nie będzie uruchomiony, to dużo czynników powoduje, że perspektywa dla miedzi jest umiarkowanie optymistyczna – podsumował.

W tym roku KGHM Polska Miedź nie widzi możliwości powrotu do planu realizacji II fazy kopalni Sierra Gorda w Chile.

W obecnych warunkach makroekonomicznych faza II straciła sens. Przejście do fazy II nie jest w ogóle rozpatrywane w tej chwili - powiedział Domagalski-Łabędzki podczas konferencji prasowej.

Dodał, że grupa chce poprawić nominalne wartości produkcyjne I fazy, do czego potrzebna jest optymalizacja procesów.

W tym roku podejmiemy decyzję, jakie procesy będziemy poprawiać - powiedział prezes.

W połowie marca br. prezes poinformował, że KGHM wstrzymał realizację II etapu projektu Sierra Gorda w Chile i obecnie skupia się na poprawie parametrów operacyjnych I fazy w zakresie uzysku molibdenu.

Polska spółka posiada 55 proc. udziałów w chilijskiej kopalni, podczas gdy pozostałe 45 proc. należy do japońskiego koncernu Sumitomo.

Prezes KGHM Polska Miedź, Radosław Domagalski-Łabędzki, zapowiedział także, że jest gotowy poszerzyć współpracę z China Minmetals Corporation. Dodał, że spółki szukają nowych możliwości. Wskazał m.in. że spółki grupy mają "ogromne doświadczenie w robotach górniczych. Zapytany o możliwe zaangażowanie kapitałowe, nie potwierdził jednak takich planów na obecnym etapie.

Jesteśmy przed szerszą dyskusją na temat naszych aktywów zagranicznych - powiedział prezes.

W czerwcu 2016 r. KGHM Polska Miedź podpisała umowę z China Minmetals Corporation na sprzedaż katod miedzianych w latach 2017-2021.

Prezes KGHM Polska Miedź, nie potwierdził czy prowadzone są rozmowy nt. ewentualnego przejęcia Kopex-PBSz przed PeBeKa - spółkę zależną KGHM. Dodał jednak, że - pewne synergie byłyby znaczące, bowiem PBSz to jest bardzo dobre aktywo.

Nie jest tajemnicą, że szukamy możliwości wzmocnienia naszego biznesu - powiedział prezes, zapytany o ewentualne negocjacje.

W grudniu 2016 r. właściciel TDJ informował ISBnews, że Przedsiębiorstwo Budowy Szybów (Kopex-PBSz) może pozostać w ramach nowego podmiotu powstałego w wyniku integracji Kopeksu z Grupą Famur, bądź zostać sprzedane.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do 4. pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

Na podst. ISBnews

Komentarze