Informacje

Resort finansów: W II połowie lipca będzie znany szacunek wykonania budżetu za czerwiec

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano · 11 lipca 2017, 11:32

  • 0
  • Tagi: budżet finanse Ministerstwo Finansów podatki wykonanie budżetu
  • Powiększ tekst

Szacunek dotyczący wykonania budżetu za czerwiec planujemy opublikować w drugiej połowie lipca - poinformowało PAP biuro prasowe resortu finansów. Media podały we wtorek, że nadwyżkę po sześciu miesiącach należy liczyć w miliardach złotych.

"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował we wtorek, że mamy dużą, sięgającą nawet kilku miliardów złotych nadwyżkę w budżecie. Gazeta podała, że to efekt wypłaty ponad 8,7 mld zł z zysku Narodowego Banku Polskiego za ubiegły rok i o kilkanaście procent wyższych niż przed rokiem wpływów z VAT. Według gazety sama wpłata z NBP powinna dać budżetowi ok. 2 mld zł nadwyżki.

Szacunki za czerwiec planujemy opublikować w drugiej połowie lipca - poinformowało biuro prasowe MF, pytane o to, jakie są oficjalne dane nt. nadwyżki budżetowej i ile ona wynosi.

We wtorek wiceszef MF Leszek Skiba potwierdził w rozmowie z TVP Info, że za nadwyżkę odpowiada wpłata z NBP (blisko 9 mld zł) i wyższe dochody z VAT. "Po czerwcu w dalszym ciągu mamy wzrost dochodów w porównaniu do ubiegłego roku. Te kilkanaście miliardów więcej to jest właśnie ta liczba, dzięki której jest zanotowana nadwyżka - podkreślił.

Według przedstawiciela resortu finansów, za lepsze dochody z VAT odpowiada m.in. pakiet paliwowy, dzięki któremu - jak podkreślił - coraz trudniej jest przemycić nielegalne paliwo. Płatników VAT dyscyplinują też sankcje finansowe za niepłacenie tego podatku - dodał.

Skiba przyznał, że tzw. luka VAT-owska nadal pozostaje, ale - jak mówił - ministerstwo chce ją radykalnie zmniejszyć w ciągu 2-3 lat.

Wiceszef resortu finansów dodał, że zanotowana nadwyżka "jest zjawiskiem okresowym", a na koniec roku ministerstwo spodziewa się deficytu, choć niższego niż pierwotnie zakładano. W ustawie budżetowej limit deficytu wpisano na 59,3 mld zł.

Czytaj także: Za nadwyżkę budżetową odpowiada wpłata z NBP oraz wyższe dochody z VAT

Na podst. PAP

Komentarze