Informacje

Fot. Fratria/Julita Szewczyk
Fot. Fratria/Julita Szewczyk

UOKiK bada przejęcie polskich aktywów EDF przez PGE. Może zablokować transakcję?

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 11 lipca 2017, 14:26

  • Powiększ tekst

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez Polską Grupę Energetyczną kontroli nad EDF Polska. Zgodnie z prawem, drugi etap postępowania uruchamia się w sprawach szczególnie skomplikowanych

Jak poinformował we wtorek UOKiK, w ocenie Urzędu w tej sprawie niezbędne jest m.in. przeprowadzenie analiz rynkowych. Dlatego zdecydowano się na przedłużenie terminu zakończenia postępowania i rozpoczęcie jego drugiego etapu. Krok ten nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana - zaznaczył Urząd. Zgodnie z prawem antymonopolowym, Prezes UOKiK może wyrazić zgodę - bezwarunkową lub warunkową - na dokonanie koncentracji, albo zakazać jej przeprowadzenia.

Ustawa przewiduje również, że postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe. Pierwszy etap trwa do miesiąca. W sprawach szczególnie skomplikowanych, w których istnieje prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji lub wymagających badania rynku, postępowanie może trwać dłużej.

Wniosek o zgodę na przejęcie przez PGE kontroli nad EDF wpłynął do UOKiK w czerwcu 2017 r. Jak podał Urząd, w ramach dalszego postępowania przeanalizuje i zweryfikuje dane przedstawione przez PGE. W tym celu przeprowadzi badanie rynku obejmujące głównych uczestników sektora energetycznego. Urząd wystąpi również do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o wydanie opinii w tej sprawie.

Transakcja obejmuje nabycie wszystkich akcji EDF w EDF Polska, która jest właścicielem Elektrowni Rybnik, elektrociepłowni w Krakowie, Gdańsku, Gdyni i Toruniu oraz sieci dystrybucji ciepła w Toruniu, a także nabycie wszystkich akcji EDF w ZEC Kogeneracja, która jest właścicielem czterech elektrociepłowni: Wrocław, Zielona Góra, Czechnica i Zawidawie oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu.

Po zakończeniu transakcji PGE stanie się największym dostawcą ciepła w polskich aglomeracjach. Moce cieplne w posiadaniu Grupy PGE wzrosną o ponad 100 proc., z 3,55 GWt do 7,57 GWt. Zainstalowane moce elektryczne zwiększą się o 25 proc. do 15,95 GWe.

Warunkowa umowa zakupu polskich aktywów EDF przez PGE opiewa na 4,51 mld zł. Jak poinformowało PGE, zamknięcie transakcji planowane jest nie później niż 2 stycznia 2018 r. Do płatności dojdzie w momencie zamknięcia transakcji. Warunkiem jej zamknięcia jest uzyskanie przez strony szeregu zgód.

Dla PGE są to: zgoda UOKiK na koncentrację, zgoda ministra energii zgodnie z ustawą o kontroli niektórych inwestycji oraz odstąpienie od prawa pierwokupu przez prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych.

EDF musi z kolei uzyskać zgodę na transakcję od odpowiednich organów rządowych we Francji, nadzorujących tamtejsze spółki skarbu państwa (francuski rząd bezpośrednio posiada 83,1 proc. akcji EDF - PAP) i transakcje na ich udziałach.

PAP, MS

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych