Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

KGHM może szukać nowych szans na rynku chińskim

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 14 lipca 2017, 12:37

  • 0
  • Powiększ tekst

Prezes KGHM Polska Miedź SA Radosław Domagalski-Łabędzki nie wykluczył, że jego firma będzie szukać możliwości sprzedaży usług na chińskim rynku. Podkreślił, że Chiny to bardzo ważny partner spółki.

"My jako KGHM tradycyjnie jesteśmy zainteresowani rozwojem współpracy polsko-chińskiej, choćby z samego faktu, że rynek chiński jest jednym z najważniejszych naszych rynków. Nasz partner biznesowy - spółka Minmetals generuje znaczącą ilość przychodów KGHM" - powiedział PAP prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki podczas polsko-chińskiego Forum Pasa i Szlaku ds. współpracy infrastrukturalnej. Dodał, że każde takie spotkanie umożliwia nawiązania nowych relacji, a KGHM szuka nowych możliwości biznesowych. "Niedawno byłem w Chinach - stwarzają się takie możliwości" - podkreślił.

Zaznaczył, że KGHM z uwagą patrzy na chiński rynek. "To dla nas bardzo ważny rynek i być może będziemy szukać możliwości sprzedaży naszych usług na tamtym rynku. Mamy tyle doświadczeń, które możemy zaoferować chińskim partnerom" - mówił. Wyjaśnił, że spółki zależne KGHM mają know-how w zakresie tzw. ciągu technologicznego, "czyli budowy chodników, budowy tuneli i generalnie infrastruktury". Jak podkreślił, na tego typu usługi jest duży popyt w Chinach. "Jesteśmy gotowi zaoferować te nasze doświadczenia" - powiedział prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki.

Przypomniał, że KGHM jest liderem, jeśli chodzi o współpracę z Chinami. "Generujemy połowę polskiego eksportu do Chin. Możliwości biznesowych mamy zatem dużo" - ocenił.

KGHM Polska Miedź SA to jedna z największych polskich spółek skarbu państwa. Od lipca 1997 r. akcje KGHM Polska Miedź S.A. notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie SA Skarb państwa ma 31,79 proc. akcji, pozostali akcjonariusze krajowi i zagraniczni - 68,21 proc.

W maju br. w Pekinie spółka córka KGHM - Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa - podpisała list intencyjny z chińską firmą Metallurgical Corporation of China Ltd MCC. List podpisano przy okazji wizyty w Chinach rządowej delegacji z premier Beatą Szydło na czele. Udział w niej wziął m.in. prezes KGHM Polska Miedź. Szef polskiego giganta miedziowego podsumował w Pekinie 20-letnią współpracę z China Minmetals Corporation. Chińska firma Metallurgical Corporation of China Limited MCC wchodzi w skład grupy China Minmetals Corporation.

KGHM Polska Miedź i China Minmetals Corporation podpisały w czerwcu 2016 roku umowę na sprzedaż katod miedzianych w latach 2017-2021. Wartość umowy może sięgnąć nawet 3 mld dol.

PeBeKa w latach 1993-1995 zrealizowała na terenie Chin duży kontrakt tunelowy. Wspólnie z francuskim koncernem Bouygues, spółka wybudowała wówczas tunel drogowy Cheung Ching, złożony z dwóch równoległych rur, prowadzących na nowe lotnisko w Hongkongu, których przekrój 135 m kw. umożliwiał wykonanie w każdej z nich trzypasmowej autostrady. Tunele drążone były w twardych granitowych skałach z wykorzystaniem górotworu jako elementu nośnego konstrukcji tunelu. Celem inwestycji było usprawnienie układu komunikacyjnego wyspy Tsing Yi i przygotowanie do połączenia jej z siecią dróg lądowych. (PAP)

Wiadomości Google

Kliknij Obserwuj i bądź na bieżąco!

Powiązane tematy

Komentarze