Informacje

Belgia ponad miesiąc zwlekała z zawiadomieniem KE o skażonych jajach

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 8 sierpnia 2017, 16:41

  • 0
  • Powiększ tekst

O zanieczyszczeniu kurzych jaj środkiem owadobójczym fipronil Belgia powiadomiła Komisję Europejską 20 lipca - ponad miesiąc po wykryciu skażenia - wynika z informacji przekazanych we wtorek przez KE.

Zdaniem belgijskiego dziennika "Le Soir" próbki stwierdzające przekroczenie dozwolonego poziomu pestycydu, które wskazują na jego zawartość pomiędzy 0,0031 i 1,2 mg/kg, pochodzą z 15 maja.

Na wtorkowej konferencji rzeczniczka KE Mina Andreewa powiedziała, że nie ma informacji, by Belgia powiadamiała o problemie wcześniej. Pierwsze zgłoszenie w sprawie przekroczonych norm odnotowano 20 czerwca.

Komisja prowadzi postępowanie, które ma wyjaśnić, czy władze Belgii przekazywały informacje na bieżąco - dodała.

Zdaniem innej rzeczniczki KE, Anny-Kaisy Itkonen, jeśli okazałoby się, że Belgia nie dopełniła obowiązku niezwłocznego powiadomienia władz europejskich o zagrożeniu sanitarnym, istnieje możliwość wszczęcia przeciwko temu krajowi procedury o naruszenie prawa.

Jest jednak zbyt wcześnie, by o tym przesądzać - zaznaczyła Itkonen.

W niedzielę Kathy Brison z belgijskiej agencji ds. bezpieczeństwa żywności poinformowała, że fipronil znaleziono w jajkach z jednej belgijskiej fermy już na początku czerwca. Przyznała przy tym, że belgijskie władze uznały to zgłoszenie za odizolowany przypadek i nie zdawały sobie sprawy ze skali problemu aż do końca lipca.

W niedzielę niemieckie władze wyraziły niezadowolenie z ewidentnego opóźnienia przez Belgię informacji o skażeniu jajek fipronilem. Niemiecki minister rolnictwa Christian Schmidt był zaniepokojony faktem, że belgijskie służby dowiedziały się o możliwym zanieczyszczeniu jaj w czerwcu, a poinformowały o tym dopiero miesiąc później.

Czytaj także: W Holandii wielka kontrola jaj

W Niemczech i Holandii wycofano ze sklepów miliony sztuk jajek. W piątek sieć dyskontów Aldi poinformowała o wycofaniu jajek z ponad 4 tys. sklepów w Niemczech.

Czytaj także: Wielka afera jajeczna na Zachodzie Europy. Niemcy chcą „rozbić struktury” odpowiedzialne za skażenie jaj w Belgii

Światowa Organizacja Zdrowia uważa fipronil za umiarkowanie toksyczny i podaje, że jego bardzo duże ilości mogą powodować uszkodzenie nerek, wątroby i gruczołów limfatycznych.

Na podst. PAP

Powiązane tematy

Komentarze