Informacje

Fot. Fratria/Zuzanna Kruschewska
Fot. Fratria/Zuzanna Kruschewska

Dobre pierwsze półrocze dla polskich firm. Przychody i zyski poszły mocno w górę

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 22 sierpnia 2017, 15:14

  • 0
  • Powiększ tekst

Zyski polskich firm niefinansowych w I półroczu wzrosły o 4,6 proc. - wynika z danych GUS. To efekt szybkiego wzrostu przychodów – aż o 9,7 proc.

Przychody z całokształtu działalności oraz koszty ich uzyskania były wyższe o 9,7 proc. od osiągniętych rok wcześniej. W rezultacie wskaźnik poziomu kosztów utrzymał się na tym samym poziomie co przed rokiem - 94,3 proc. Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów rosły w skali roku w tempie 9,6 proc., a koszty tej działalności - 9,9 proc. – napisali analitycy GUS.

Wszystkie pozycje w bilansach firm poszły w górę. Wynik finansowy ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów sięgnął 64,3 mld zł i był wyższy o 5,4 proc. niż rok wcześniej. Wynik na pozostałej działalności operacyjnej ukształtował się na poziomie 6,0 mld zł i był wyższy o 0,1 mld zł niż przed rokiem. Zanotowano znaczną poprawę wyniku na operacjach finansowych (8,4 mld zł wobec 4,0 mld zł przed rokiem).

Wynik finansowy brutto wyniósł 78,8 mld zł wobec 71,0 mld zł przed rokiem, a jego obciążenia ukształtowały się na poziomie 11,8 mld zł wobec 9,5 mld zł. Wynik finansowy netto wyniósł 67,0 mld zł i był wyższy o 8,8 proc. niż przed rokiem – napisali analitycy GUS w komunikacie.

Te wszystkie czynniki sprawiły, że zysk netto firm niefinansowych podskoczył.

Zysk netto wyniósł 78,2 mld zł i był wyższy o 4,6 proc. od uzyskanego przed rokiem, a strata netto wyniosła 11,3 mld zł i zmniejszyła się o 14,9 proc. - podał GUS.

Widać również koniec tendencji spadkowej w inwestycjach. W I półroczu 2017 r. nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw spadły o 1,1 proc. licząc rok do roku i wyniosły 49,2 mld zł. Tymczasem w I półroczu 2016 r. spadek wynosił o 7,1 proc.

Za spadek inwestycji odpowiada między innymi budownictwo. Nakłady na budynki i budowle zmniejszyły się o 9,1 proc. Tu warto zwrócić uwagę, że w ostatnich danych o produkcji przemysłowej – za lipiec – widać duży wzrost w budownictwie.

Poza tym na wynikach inwestycji w I półroczu ciążyły kłopoty górnictwa. Spadek nakładów w tej branży wyniósł prawie 25 proc., w dół poszły także wydatki na inwestycje w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 17,6 proc.)

PAP, MS

Powiązane tematy

Komentarze