Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

Związkowcy TVP będą strajkować

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 20 maja 2013, 17:54

  • Powiększ tekst

Związkowcy TVP zorganizują strajk ostrzegawczy przeciwko planom przeniesienia części pracowników Telewizji Publicznej do firmy zewnętrznej. Zadecydował o tym w poniedziałek zarząd Związku Zawodowego Pracowników Twórczych TVP "Wizja".

"Nie formułujemy w tej chwili żadnego terminu, zresztą zgodnie z ustawą o związkach zawodowych nie mamy obowiązku informowania pracodawcy o dacie strajku ostrzegawczego" - poinformował PAP rzecznik prasowy związku zawodowego Mariusz Jeliński. Jak podkreślił, "sytuacja jest jednoznaczna - to jest świadoma likwidacja Telewizji Publicznej".

W zeszłym tygodniu zarząd TVP S.A. podjął decyzję o przekazaniu firmie zewnętrznej realizacji niektórych funkcji jak montaż, charakteryzacja i grafika oraz części funkcji dziennikarskich. Firma zewnętrzna ma być wyłoniona jesienią w przetargu. W efekcie przejęcia zadań firma przejmie również wszystkich pracowników, którzy do tej pory realizowali te zadania w strukturze TVP. Przeniesienie ma dotyczyć 550 osób. Decyzja zarządu jest kontynuacją rozpoczętych wcześniej procesów restrukturyzacyjnych w spółce.

W poniedziałek do decyzji zarządu ma się ustosunkować Rada Nadzorcza TVP. Jak zapowiedział Jeliński, członkowie rady otrzymają od związkowców pismo, w którym znajdą się podstawy prawne protestu pracowników, w tym opinia prawna zlecona przez związek. Rzecznik "Wizji" powiedział PAP, że w świetle opinii prawnej rozwiązania przyjęte przez zarząd spółki TVP S.A. są niezgodne z Kodeksem pracy i Ustawą o radiofonii i telewizji.

W uzasadnieniu podjętej przez związek zawodowy uchwały napisano, że związkowcy już od 2009 r. postulowali uporządkowanie sytuacji zatrudnienia w spółce, m.in. zaprzestanie przez pracodawcę korzystania z firm zewnętrznych jako pośredników w dostarczaniu "usług w podstawowym zakresie działalności spółki", a więc w zawodach takich jak dziennikarz, realizator audycji, światła, dźwięku, operator kamery, operator obrazu, operator dźwięku, montażysty, kierownik produkcji, realizator techniczny wizji, dźwięku, światła.

Jak czytamy w uzasadnieniu, pracodawca zobowiązał się w 2012 r. do podpisania porozumienia ze związkowcami w tej sprawie. "Pracodawca nie dość, że nie wywiązał się z podjętych zobowiązań, to podjął działania całkowicie sprzeczne z postulatami strony związkowej (...). Decyzja ta jest całkowicie i wprost sprzeczna z postulatem Związku, wyrażonym w uchwale wszczynającej spór zbiorowy z dnia 7 września 2009 r." - brzmi treść uchwały podjętej przez zarząd "Wizji".

Rzecznik prasowy TVP Jacek Rakowiecki nie chciał komentować zapowiedzi strajku ostrzegawczego przed zakończeniem poniedziałkowego posiedzenia rady nadzorczej.

PAP

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych