Informacje

Fot.sxc.hu
Fot.sxc.hu

KE przygotowuje nowy bat antypodatkowy na banki i duże firmy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 24 maja 2013, 07:51

  • 0
  • Powiększ tekst

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier zapowiedział, że zaproponuje, aby duże firmy - tak jak banki - ujawniały swoje zyski, zapłacone podatki i subsydia w rozbiciu na poszczególne kraje. Ma to ograniczyć unikanie płacenia podatków.

Tłem nowego pomysłu Barniera jest oburzenie działalnością firmy Apple, która - według raportów amerykańskiego senatu - uniknęła płacenia dziesiątków miliardów dolarów podatków od zagranicznych zysków dzięki wykorzystaniu luk prawnych w Irlandii, gdzie ma swoją główną europejską siedzibę, korzystając z tamtejszych niskich podatków i ulg. Apple twierdzi, że płaci podatki we wszystkich krajach, w których działa.

"Największe banki będą musiały (od 2015 r.) ujawniać swoje zyski, podatki i subsydia w każdym kraju członkowskim i w krajach poza Europą, w których prowadzą działalność. Zgodnie z wnioskami wczorajszego szczytu UE rozszerzymy te obowiązki raportowania na duże firmy i grupy" - zapowiedział w czwartek w Amsterdamie komisarz.

W środę w Brukseli odbył się jednodniowy szczyt UE poświęcony m.in. zwalczeniu unikania płacenia podatków oraz oszustw podatkowych. Ustalono m.in., że do końca czerwca ministrowie mają przyjąć dyrektywę ws. mechanizmu szybkiego reagowania i odwrotnego obciążenia VAT, aby zwalczać oszustwa związane z VAT.

Ponadto przywódcy wezwali swoich ministrów finansów do przyjęcia przed końcem bieżącego roku nowelizacji dyrektywy o opodatkowania przychodów z oszczędności. Komisja Europejska zapowiedziała też podczas szczytu, że przed końcem roku przedstawi projekt przepisów dotyczących przenoszenia zysków między spółkami-matkami a spółkami-córkami koncernów oraz tzw. agresywnego planowania podatkowego.

Jak podkreślił po szczycie UE przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, bardzo silny impuls do działań w tej dziedzinie dał bezprecedensowy kryzys gospodarczy. Według wyliczeń KE, kraje UE tracą rocznie przez nieuczciwych podatników około biliona euro rocznie.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

Powiązane tematy

Komentarze