Dary polskich lasów w nowym sklepie
Na rynku pojawiła się nowa sieć sklepów z żywnością. Jako jeden z projektów Lasów Państwowych pod marką „Dobre z lasu” promowane są zdrowe naturalne produkty.
Pierwszy ze sklepów został otwarty w Warszawie w budynku Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych przy ulicy Grójeckiej 127. Planowane jet otwarcie kolejnych kilkunastu placówek – w przyszłym roku w Katowicach i Radomiu. Brane jest tez pod uwagę prowadzenie stoisk w centrach handlowych. Lasy Państwowe chcą w nich sprzedawać produkty pochodzące z sieci producentów żywności z produktów leśnych, składającą się z lokalnych przedsiębiorców, oraz przetwórców, ale również gospodarstw indywidualnych.
Jak deklaruje dyrektor generalny Lasów Państwowych, Konrad Tomaszewski: zysk nie jest tu najważniejsza kwestią. Projekt „Dobre z lasu” ma przede wszystkim wykreować modę na zdrową polską żywność pochodzenia leśnego. Ma promować produkty wytwarzane z dziczyzny. Dzisiaj większość polskiej dziczyzny trafia do zakładów przetwórczych,a potem na stoły Europy Zachodniej. W polskich sklepach jest bardzo trudno dostępna i czas to zmienić. Mięso zwierzyny łownej jest niskokaloryczne. Stanowi bogate źródło białka i witamin z grupy B.
Idea zrównoważonego rozwoju oznacza wykorzystanie i udostępnianie mieszkańcom Polski zasobów przyrodniczych, które oferuje nam natura, ale zgodnie z zasadą racjonalnego ich użytkowania. Dlatego niezmiernie się cieszę, że Lasy Państwowe kierują się tą zasadą i promują żywność pochodzenia naturalnego, a w szczególności pochodzącą z polskich lasów, które są naszym dobrem narodowym” podkreślał podczas otwarcia pierwszego sklepu wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.
Poza ofertą wędlin oraz surowych mięs z dzika, jelenia i sarny na półkach sklepów nowej sieci znajdziemy także miody i inne pszczele produkty: wosk, propolis czy pyłek. W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół. Odgrywają one bardzo istotną rolę w ekosystemie zapylając rośliny, z których większość wykorzystywana jest w rolnictwie (np. czereśnie, wiśnie, jabłonie, pomidory czy fasola). Według Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) aż 71 gatunków roślin uprawnych nie poradziłoby sobie bez pszczół. Prawdziwy miód to nie tylko przysmak, ale i samo zdrowie. Doskonałe właściwości lecznicze mają również pyłek i propolis. Lasy Państwowe zdają sobie sprawę, jak ważnym zadaniem jest więc racjonalne udostępnienie lasów dla potrzeb pszczelarstwa, propagowanie i podnoszenie wiedzy na ten temat.
Do rąk klientów trafią grzyby leśne i zioła. A także przetwory: soki i konfitury z leśnych owoców. Poznamy tu nowe smaki, np. ciastka z żołędzi. Jako zarządca stawów rybnych, Lasy Państwowe planują wprowadzić z czasem do asortymentu ryby.
Markę cechuje wielka dbałość o jakość sprzedawanej żywności.
Wszystkie produkty w tym sklepie spróbowaliśmy osobiście – twierdzi Kazimierz Szabla, kierownik projektu „Zdrowa żywność z polskich lasów”. – Sprawdziliśmy także producentów oraz stosowane przez nich receptury. Teraz przystępujemy do certyfikowania tych produktów, żeby gwarantować, że są i dobre, i z lasu.